Sylwetki

Marcin Wołk

MarcinWolek

Dr hab., profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się głównie twórczością współczesnych autorów polsko-żydowskich: Kazimierza Brandysa, Stanisława Lema, Artura Sandauera, Juliana Stryjkowskiego i innych. Opublikował książki Tekst w dwóch kontekstach. Narracja pierwszoosobowa w powieściach Kazimierza Brandysa (1999) i Głosy labiryntu. Od „Śmierci w Wenecji” do „Monizy Clavier” (2009). Opracował wydanie prozy Kazimierza Brandysa w serii „Biblioteka Narodowa” wydawnictwa Ossolineum (2023). Wkrótce ukaże się jego nowa książka, zatytułowana Autografie polsko-żydowskie.

 

Magdalena Budzińska

MagdaBudzinska

Redaktorka prozy i literatury faktu, od 2007 r. związana z Wydawnictwem Czarne. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także w Instytucie Filozofii UW. Zredagowała ponad 150 książek polskich autorów i przekładów, w tym dziesiątki książek nagrodzonych i nominowanych do najważniejszych polskich nagród literackich, m.in. Anny Bikont, Ingi Iwasiów, Mikołaja Grynberga, Małgorzaty Rejmer, Lidii Ostałowskiej, Krzysztofa Vargi, Angeliki Kuźniak, Krzysztofa Środy, Wojciecha Nowickiego, Miry Marcinów, Weroniki Murek, Pawła Sołtysa, Michała Cichego, Beaty Chomątowskiej, Aleksandry Boćkowskiej, Justyny Bargielskiej, Stanisława Łubieńskiego, Jana Grabowskiego, Ignacego Karpowicza, Ryszarda Koziołka, Urszuli Honek, Dariusza Rosiaka, Moniki Sznajderman, Piotra Siemiona, Rafała Hetmana. Była także redaktorką m.in. polskich przekładów książek Annie Ernaux, Patti Smith i Herty Müller oraz autorką kilku tłumaczeń. W 2014 roku zredagowała przygotowaną przez Mariusza Szczygła antologię polskiego reportażu 100/XX. Była pomysłodawczynią i redaktorką dwóch antologii: Zapomniane słowa oraz Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (wspólnie z Moniką Sznajderman). Od 2007 r. jest redaktorką wszystkich książek Andrzeja Stasiuka.

 

Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki

Kondraccy

Wspólną pracę artystyczną rozpoczęli w 2012 r. w Bałtyckim Teatrze Tańca. Pierwszym spektaklem, przy którym współpracowali był Cool Fire Izadory Weiss. W sezonie artystycznym 2015/2016 zrealizowali choreografię do opery Eris i Psyche Ludmira Różyckiego. Wkrótce po tym pełnili role asystentów choreografki przy spektaklu Tristan i Izolda Izadory Weiss do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Od 2018 r. wspólnie realizują autorskie spektakle m.in. Poniżej poziomu morza, Karuzela, Moja wina oraz Imago. W 2019 r. asystowali Izabeli Sokołowskiej-Boulton przy tworzeniu choreografii do opery Thais Julesa Masseneta. W 2022 r. odpowiadali za ruch sceniczny w operze Król Roger Karola Szymanowskiego. W 2023 r. stworzyli choreografię oraz ruch sceniczny do opery Rigoletto Giuseppe Verdiego.

 

Adam Stepnowski

AdamStepnowski

 Literaturoznawca, tłumacz, nauczyciel jidysz, absolwent i pracownik Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego we Wrocławiu. W swoich badaniach zajmuje się fenomenem jidyszowej literatury popularnej.

 

Agnieszka Olek

Osoba

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i Filologii Hebrajskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała również na Wydziale Sztuk i Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Tel Awiwie. Zajmuje się współczesną literaturą hebrajską, dramaturgią i teatrem izraelskim – w szczególności dramaturgią Hanocha Levina. Tłumaczka i lektorka współczesnego języka hebrajskiego.

 

Maria Chwedyna

MariaChwedyna

Skrzypaczka. Urodziła się w 2002 r. w Białymstoku, gdzie ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec mgr. Piotra Krakowiaka oraz kameralistyki mgr. Macieja Krassowskiego. Swoje umiejętności rozwijała na kursach muzycznych m. in. w Kołobrzegu, Nałęczowie i Dolnym Kubinie (Słowacja). W 2018 r. uczestniczyła w wymianie uczniowskiej ze szkołą muzyczną Umetniska Gimnazija Koper w Słowenii. 

W latach 2011-2021 członkini Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą dr hab. Ewy Barbary Rafałko. Na deskach opery wzięła udział w spektaklach: Korczak Ch. Williamsa, Carmen G. Bizeta, Cyganeria G. Pucciniego i Skrzypek na Dachu J. Bocka. W ostatnim spektaklu wystąpiła w tytułowej roli Skrzypka. Chór ma na swoim koncie liczne koncerty symfoniczne i kameralne oraz nagrania albumów Świąteczne Życzenia i Stabat Mater Marcina Nagnajewicza.

Obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. dr hab Małgorzaty Skorupy i mgr. Piotra Staniszewskiego. W roku akademickim 2023/24 wzięła udział w programie ERASMUS+, kształcąc się w Janáčkova Akademie Múzických Umění w Brnie (Czechy) w klasie prof. Františka Novotnego.

Pasjonuje się muzyką XX wieku oraz wpływami ludowymi w polskiej muzyce klasycznej i rozrywkowej.

 

Sandra Bożewicz

SandraBozewicz

 Wokalistka, aktorka musicalowa i trenerka wokalna. Ukończyła studia musicalowe na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Ryszarda Minkiewicza i mgr Karoliny Arczewskiej. Realizację teatralne, w których można ją zobaczyć:
„Tak jak wszystkie śmiałe dziewczyny” w reżyserii Piotra Jankowskiego,
„Experyment” w reżyserii Piotra Jankowskiego,
„LAST DANCE (W OPARACH ABSURDU) ROKU PAŃSKIEGO TEGO CZY OWEGO” (2022) w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, reżyserowany przez Michała Jarosa,
„Mała Syrenka” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w reżyserii Jana Bzdawki,
„Die neuen Abenteuer des Baron Münchhausen” w reżyseria Lars Franke - Uckermärkische Bühnen Schwedt.

 

Karolina Szymaniak

KarolinaSzymaniak

Polska jidyszystka, literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się nowoczesną literaturą jidysz, problematyką modernizmu, awangardy oraz literaturą pisaną przez kobiety.
Od wielu lat wykłada język, literaturę i kulturę jidysz na seminariach i w szkołach letnich w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, na Litwie, Ukrainie czy w Australii. Konsultantka m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Krzysztof Hadrych

KrzysztofHadrych

Gitarzysta, kompozytor, producent muzyki elektronicznej. Od najmłodszych lat najbardziej zainteresowany tym, czego jeszcze nie słyszał. Jego muzyka jest eklektyczna, zróżnicowana, często eksperymentalna, ale nie boi się piosenek. Oprócz prowadzenia tria Tentno z autorskim materiałem, jest członkiem Tomasz Chyła Quintet, Artificialice, Wojtczak/Gos/Hadrych, Maja Laura Septet, duetu KREM, Świdrych, robi elektronikę pod pseudonimem kadrych. Obecnie jest na ostatnim roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, kształcił się w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

 

Dominika Niebudek

DominikaNiebudek

Studentka czwartego roku specjalności musical w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Aktualnie wokalistka Chóru Music Everywhere, z którym koncertuje w wielu miastach w Polsce. Od nastoletnich lat występowała w Studiu Teatru Muzyki i Tańca w Krakowie w musicalach takich jak „Koty” czy „Rodzina Addamsów”. W 2022 r. zagrała na deskach Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie w musicale „Medea moja sympatia”, a w bieżącym roku (2024) gościnnie wystąpiła w teatrze Rondo w Słupsku w spektaklu „Katakumby", będącym autorskim musicalem dyplomowego roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2023 r., współpracując z Ewą Stefańczyk, nagrała płytę „Piosnki od Pani Ewy" skierowaną do najmłodszych.