Perkusista, perkusjonista, student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, chętnie porusza się po różnych stylistykach muzycznych, od jazzu, przez pop, aż po elektronikę. Członek zespołu Sary Kordowskiej, z którą jest w trakcie pracy nad trzecią płytą długogrającą. Udziela się również w trójmiejskim oktecie jazzowym "Oset". Współpracuje też chociażby z zespołem muzyki irlandzkiej "Patrick's Hat", Teatrem Wybrzeże czy Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis.
Urodził się w Częstochowie, a muzyka towarzyszyła mu od początku życia. Po kilku latach nauki gry na fortepianie klasycznym w gimnazjum rozpoczął grę na gitarze akustycznej, co z czasem przerodziło się w pasję do gitary basowej. Ukończył liceum muzyczne II stopnia w klasie organów. Gra również na banjo w zespołach dixielandowych. Z biegiem lat na nowo docenił instrumenty klawiszowe, przy których obecnie tworzy własne kompozycje wokalno-instrumentalne. Jest studentem III roku studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku Jazz – gitara basowa.
Skrzypek, producent muzyczny, artysta wizualny.
Występował na ważnych polskich i zagranicznych scenach m.in. w Operze Leśnej w Sopocie, Filharmonii Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Pomorskiej czy amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach.
Występował na scenach z Aleksandrem Maliszewskim, Orkiestrą Kameralną w Sopocie, Kasią Moś czy Sławkiem Uniatowskim.
Absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej.
Jest skrzypkiem w oktecie OSET oraz w zespole live’owym SZUMAL.
Prowadzi projekt Centralway, który zanurza słuchaczy w bezkompromisowej fuzji elektroniki i organicznych brzmień skrzypiec, tworząc przestrzeń, gdzie przeszłość koresponduje z teraźniejszością.
Studentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na co dzień obraca się w różnych gatunkach muzycznych, jednak to rockowe i soulowe brzmienia są najbliższe jej sercu. Pisze teksty, komponuje muzykę, a także uczy śpiewu. W przyszłości planuje nagrać i wydać własną płytę.
Wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Artystka nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2020 w kategorii fonograficzny debiut roku – jazz. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej głos, poza szeroko pojętym śpiewem, traktowany jest jako kolejny instrument, posługujący się różnorodnymi środkami wyrazu.
/fot. Przemysław Kleczkowski/
Profesor historii i literatury żydowskiej w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego obszar zainteresowań naukowych to historia społeczna i kulturalna Żydów w Europie Wschodniej XVIII-XX wieku, dzieje Żydów na Śląsku i epigrafika hebrajska.
Pasjonatka tańców folkowych. Zaczęła od klimatów irlandzkich, ale po niedługim czasie trafiła do zespołu Kachol, w którym miała możliwość poznać różne oblicza tańca izraelskiego. Poznaje go już szesnaście lat, a w 2023 r. otrzymała certyfikat instruktora tańca izraelskiego wydany przez Tel-Hai College. Mieszka w Krakowie, a swoją pasję rozwija, uczestnicząc w międzynarodowych warsztatach tanecznych i ucząc się od najlepszych instruktorów z całego świata.
Dr hab. Marcin Wołk jest profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się głównie twórczością współczesnych autorów polsko-żydowskich: Kazimierza Brandysa, Stanisława Lema, Artura Sandauera, Juliana Stryjkowskiego i innych. Opracował wydanie prozy Kazimierza Brandysa w serii „Biblioteka Narodowa” wydawnictwa Ossolineum (2023). Zajmuje się też edycją listów i wspomnień osób z kręgu rodzinnego Kazimiery Iłłakowiczówny. Opublikował książki: Tekst w dwóch kontekstach. Narracja pierwszoosobowa w powieściach Kazimierza Brandysa (1999), Głosy labiryntu. Od „Śmierci w Wenecji” do „Monizy Clavier” (2009), a ostatnio Autografie polsko-żydowskie (2025).
Fot. Andrzej Romański
Akordeonista z upodobaniem do tanga, muzyki klezmerskiej i improwizacji.
Był nauczycielem akordeonu w Rzymskich Szkołach Muzycznych - "CIAC", Officine Musicali, Garbatella i Stemma Music Academy.
Ma doświadczenie we włoskiej muzyce popularnej ("SLAB" i "SBANDA di strada" ze Stowarzyszenia Gianni Bosio w Rzymie) i od lat jest zaangażowany w muzykę klezmerską, grając z następującymi muzykami i grupami muzycznymi - Pavel Zalzmer, Pavel Zalud Quartet i Pavel Zalud Orchestra z Gabrielem Coenem, Enrico Finkiem i pisarzem Matteo Corradinim oraz Testaccio Klezmer Orchestra pod dyrekcją Gabriela Coena,
Współpracuje także z aktorem Olkiem Mincerem w spektaklu "Zun Zun Zang – Język utracony" oraz w duecie "Klezlied".
Wreszcie, jest autorem piosenek i kompozycji instrumentalnych, w których porusza się również na polu muzyki eksperymentalnej.
Urodzony 4 czerwca 1957 r. we Lwowie, od 1959 r. w Polsce.
Karierę aktorską rozpoczął w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie, gdzie w klasie Jadwigi Marso ukończył Studium Teatralne. W 1981 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski.
Od 1984 r. przeniósł się do Włoch, gdzie ukończył Rzymskie Studio Teatralne - Alessandro Fersen. Przez kilkanaście lat związany z mediolańską trupą teatralno muzyczną - Theater Orchestra.
Olek Mincer wystąpił między innymi w filmach:
„Austeria” - Jerzy Kawalerowicz „Modì ” - Franco Brogi Taviani, „Ballada o czyścicielach szyb - Peter Del Monte”, „The Passion” - Mel Gibson „W ciemności” - Agnieszka Holland, „Sprava”- Peter Bebjak, „Shoshana” – Michael Winterbottom.
Wyreżyserował między innymi monodram oparty na własnej adaptacji opowiadania I.B. Sigera Demom z Tishevitz- "Szed, demon z Tyszowców". Oraz przedstawienie muzyczne Zun Zun Zang Język Utracony o ostatnich latach życia Mordechaja Gebirtiga, w którym występuje z Riccardo Battisti w duecie „Klezlied".
Przetłumaczył z jidysz na polski dramat Golem Halperna Lejvika - Wydawnictwo Sic!
Jest prezesem Stowarzyszenia Trykot-Teatr Polski z Rzymu.
Jest Teatro-terapeutą oraz instruktorem ćwiczeń z ciałem Alexandra Lowena.