GDZIE: Pomorski Inkubator Kultury (Garnizon), ul. Słowackiego 21
KIEDY: 18 września, 12:00–14:00 LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Warsztaty scenografii teatralnej skierowane do dzieci od 7 roku życia będą prowadzone w dwóch etapach.
Pierwszy z nich to zapoznanie dzieci z historią, baśniową, literacką opowieścią o losach Gdańskiej dziewczyny mieszkającej koło synagogi, która poznaje Franca. Nastoletni Żyd z czeskiej Pragi przyjechał leczyć się nad Bałtyk. Zabrał ze sobą trochę magicznej gliny, która potrafiła ożyć... i tak po wielu perypetiach powstał młodszy brat Golema, gdański Stolem.
Drugi etap będzie jeszcze ciekawszy bo z różnych materiałów: papieru, tkanin, ultrafioletowych farb i światła sceny stworzymy magiczna przestrzeń inscenizacji. Warsztaty poprowadzi Zhenya Davidenko.
GDZIE: Pomorski Inkubator Kultury (Garnizon), ul. Słowackiego 21
KIEDY: 17 września, 13:00
Artyści wielu dyscyplin i o bardzo dużym doświadczeniu zderzają, a raczej zbliżają swoje wizje w różnych formach. Tegoroczna inspiracja, poprzedzona głęboką analizą i wykładem dotyczy Drzewa Życia, wspólnego symbolu dla kultury hebrajskiej i łacińskiej. Jej źródłem są wykłady Jakuba Skrzypczaka oraz mądrość zaklęta w pokoleniowych przekazach matka-córka, córka - babka. Czy dzieło sztuki sprawdza się w czasach wojny? Co najważniejszego możemy przekazać światu? My, artyści mamy nadzieję, że piękno, miękkość, faktura, kontrasty i harmonie odbiją jak na całunie nasze historie. W pracowniach Pomorskiego Inkubatora Kultury zobaczymy indywidualne kreacje w technice tkaniny, jakże ważnej w tym roku dla światowej sztuki. Trendy, jakie zobaczymy to avant-garda, mitologia, kaligrafia artystyczna. Zapraszamy do Świętego Gaju. Każda z tkanin jest powieścią autobiograficzną w tle.
Kuratorem wystawy jest Marzena Gawrysiak (artystka, kobieta renesansu, miłośniczka kultury hebrajskiej i mistycyzmu).
GDZIE: Opera Bałtycka, Al. Zwycięstwa 15
KIEDY: 18 września, godz. 10:00-12:00 LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
OBOWIAZUJĄ ZAPISY!
Zajęcia Gaga/dancers są otwarte dla tancerzy lub uczniów tańca w wieku 16+.
Na salę można wejść tylko na boso lub w baletkach.
Gaga to język ruchowy opracowany przez Ohada Naharina, wieloletniego dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company i powszechnie używanego przez tancerzy zespołu. Zajęcia polegają na wielozmysłowej stymulacji i pobudzeniu wyobraźni. Gaga ma na celu przywracać, transformować i wzmacniać zaginioną więź psychiki z ciałem. Pozwala na odnalezienie przyjemności poprzez ruch. Zajęcia wykorzystują specyficzne słownictwo i umiejętności, które są nieodłączną częścią wiedzy tancerza. Nakładanie znanych umiejętności z zadaniami Gagi stawia tancerzy przed nowymi wyzwaniami, a przez całą klasę nauczyciele zachęcają tancerzy do odwiedzania bardziej nieznanych miejsc i sposobów poruszania się, odblokowując nieskończone możliwości. Warsztaty prowadzi Yaara Dolev.
GDZIE: Opera Bałtycka, Al. Zwycięstwa 15
KIEDY: 18 września, godz. 12:30-14:30 LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
OBOWIAZUJĄ ZAPISY!
Na salę można wejść tylko na boso lub w baletkach.
Zapraszamy na warsztaty tańca izraelskiego - taniec bosych tancerzy, skaczących i biegających w luźnych ubraniach odzwierciedla uczucia ludzi wracających do ziemi ojców. Tańce izraelskie powstały pod wpływem wielu różnych kultur i miały przede wszystkim charakter integrujący. Tworzone przez powracających z diaspory, jednoczyły ludzi wychowanych w różnych regionach świata, zarówno starych, jak i młodych. Stały się również symbolem zdolności pionierów do radowania się pomimo konieczności ciężkiej pracy i trudnych warunków życia.
Warsztaty prowadzi Natalia Hakenberg.
GDZIE: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
KIEDY: 18 września, godz. 19:00
Kolejna edycja Academia Musica Judaica za punkt wyjścia obrała muzykę sefardyjską. Żydzi sefardyjscy pierwotnie zamieszkiwali teren Hiszpanii, skąd zostali wygnani w XV w. i rozproszyli się po wielu miejscach świata. Utwory sefardyjskie to jedne z najcenniejszych zabytków żydowskiej kultury muzycznej – o ich oryginalności stanowi wielość wpływów i naznaczenie mieszaniną kultur muzycznych. Utwory zrealizowane w ramach tegorocznych warsztatów opierały się na poszukiwaniach bardzo wiekowej muzyki – czerpano z tradycyjnych żydowskich tematów z okresu od X do XV w. n.e. i opracowano je improwizacyjnie.
Studenci zaprezentują reinterpretację muzyki średniowiecznej zarówno na instrumentach dawnych i współczesnych, takich jak: vielle – wiolonczela, flet prosty – klarnet, giterna, bęben obręczowy i perkusjonalia, a także – uniwersalnym – głosie kobiecym. Nad projektem czuwali wykładowcy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: prof. dr hab. Marcin Zdunik (wiolonczela, muzykologia, improwizacja) oraz dr Maja Miro (wykonawstwo historyczne, improwizacja).
Wykonawcy – zespół The Medievals: studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku:
Adrianna Ciemińska (vielle tenorowa, wiolonczela, śpiew towarzyszący), Liubou Tsudzila (flety proste, klarnet, klarnet basowy, tamburyn, śpiew towarzyszący), Rafał Klej (giterna, śpiew towarzyszący) oraz studentki Akademii Sztuki w Szczecinie: Karina Raźnikiewicz (śpiew, vielle tenorowa, wiolonczela, tamburyn), Pola Kamińska (bęben obręczowy, tamburyn, dzwonki)
GDZIE: Plama GAK, ul. Pilotów 11
KIEDY: 18 września, 16:00
Sztuka „Alma i Rut” (tłum. Ela Sidi) stała się hitem telawiwskiego teatru Beit Lessin. Dramat uzmysławia przepaść pomiędzy dwoma światami, reprezentowanymi przez Tel Awiw (nowoczesna aglomeracja) i Bnei Brak (ortodoksyjna dzielnica pod Tel Awiwem). Przedstawia jeden z najistotniejszych konfliktów współczesnej społeczności izraelskiej podzielonej na odizolowane od siebie obozy: świeckich Żydów – zwolenników modernizacji, postępu, emancypacji i liberalizmu, oraz ortodoksyjnych strażników żydowskiej tradycji i religii – tradycjonalistów żyjących według zasad wyznaczonych przez prawa liczące tysiące lat zawarte w religijnych księgach: Torze i w Halacha. Dramat porusza kwestię konfliktu pokoleń, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji kobiet w społeczeństwie ortodoksyjnym. Wiarygodne sceny wzięte prosto z izraelskiego życia; naturalne, doskonałe dialogi; głębokie zrozumienie podziałów wewnętrznych we współczesnym świecie izraelskim i żydowskim oraz trzymająca w napięciu, szybka akcja z wieloma dramatycznymi zwrotami, to niewątpliwe zalety tej, jak i innych sztuk Goren Agmon, podobnie jak jasna konstrukcja, przemyślana w każdym najmniejszym szczególe. Czytanie dramatu: Julita Bożewicz, Magdalena Gorzelańczyk, Katarzyna Michalska, Magdalena Żulińska, Łukasz Kamiński, reżyseria: Marek Brand.
Dramat pod opieką Agencji Dramatu i Teatru.
GDZIE: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
KIEDY: 14 września, godz. 18:30 LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
OBOWIAZUJĄ ZAPISY!
Podczas warsztatów z języka hebrajskiego będzie można zapoznać się z alfabetem j. hebrajskiego, zapisać własne imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a także nauczyć się je przeczytać. Ewa Soroczyńska na co dzień prowadzi zajęcia z nauki j. hebrajskiego w Nowej Synagodze.
GDZIE: Manhattan, Al. Grunwaldzka 82, Gdańska Szkoła Artystyczna (II piętro)
KIEDY: 18 września
GODZ. 11:30 - LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
GODZ. 13:00 - LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Hamsa zarówno po hebrajsku, jak i po arabsku oznacza piątkę lub pięć. W Izraelu mówi się ręka Miriam (siostry Mojżesza), a w krajach arabskich – ręka Fatimy (córki Mahometa). Częstym motywem dekoracyjnym są: oko, ryby, ptaki, elementy roślinne i krótkie modlitwy. Najczęściej jest to pierwszy akapit modlitwy Szma Israel lub błogosławieństwa przed podróżą. Chamsa jest amuletem ochronnym przed „złym okiem”, ludzką zawiścią, złymi życzeniami i ich negatywnym nastawieniem. Ma przynosić szczęście, zdrowie i powodzenie. Liczba pięć odnosi się do Tory, ryby symbolizują lud Izraela, dla którego Tora jest tym czym dla ryby woda, ptaki symbolizują dusze sprawiedliwych, a z racji obrazoburstwa motywami dekoracyjnymi są rośliny. Czasem pojawia się winna latorośl, która jest ważnym elementem w judaizmie. Wreszcie na chamsach umieszcza się dwie litery – oznaczające CHAJ – czyli życie חי. I takie właśnie dzieło artystyczne, uczestnicy warsztatów pod okiem Hanny Kossowskiej będą mogli wykonać samodzielnie.
GDZIE: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
KIEDY: 18 września,
GODZ. 11:00 - LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
GODZ. 12:30 - LINK DO ZAPISÓW TUTAJ
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Warsztaty Lomir zingen piosenki jidysz są skierowane do osób, które pragną zapoznać się z piosenkami żydowskimi i ich specyfiką. Na terenach Polski piosenka żydowska zajmuje i zajmowała niezwykle ważną pozycję, zarówno jako element kultury Jidyszlandu, jak również forma muzyczna rozwijająca się na styku kulturowym. Miasteczko Bełz, Majn jidisze mame, Baj mir bist du szejn to tylko niektóre tytuły rozpoznawane i śpiewane przez niezliczonych wykonawców i wykonawczynie po dziś dzień. Wyjątkowe jidyszowe utwory pośpiewać będzie można pod okiem artystki – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów i jidyszystki Marii „Ka” Kawskiej, specjalizującej się w piosence żydowskiej.
GDZIE: Plama GAK, ul. Pilotów 11
KIEDY: 17 września, 11:00–14:00
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY od 5 września! -- TUTAJ LINK
Warsztaty dziewiarskie Chusta przybliżą podstawy jednej z najbardziej tradycyjnych technik dziewiarskich – szydełkowania. Uczestnicy poznają różnorodne jakości wełny, narzędzia i inne kluczowe technikalia. Nauczą się wzoru słupka oraz półsłupka, wykorzystując następnie tę umiejętność do własnoręcznego wykonania dzianinowej chusty na ramiona. Forma trójkątna zaczerpnięta z dawnych wzorów, wciąż cieszy się ogromną popularnością – ogrzewa ramiona i plecy, a także zdobi.
/fot. Rafał Mroziński - Trochę fajny fotograf/