Sylwetki

Anna Halbersztat

Halbersztat www

Tłumaczka literacka z języka angielskiego oraz hebrajskiego. Przekładem zajmuję się, z przerwami, od 2004 roku. Współpracuję z takimi wydawnictwami jak W.A.B (GW Foksal), Marginesy, Wydawnictwo Poznańskie. Najczęściej tłumaczy beletrystykę, ale ma w swoim dorobku także artykuły i felietony (głównie dla oko.press), poradniki oraz książki popularnonaukowe i wspomnienia. Przez wiele lat współpracowała z różnymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się wielokulturowością i działaniami antydyskryminacyjnymi. W wolnych chwilach podróżuje, ogląda za dużo programów o amerykańskiej polityce i uprawia dolce far niente. http://stl.org.pl/profil/anna-halbersztat/

 

Stanisław Krajewski

S Krajewski 2019 fot. M. Krajewska www

 Profesor na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Współtworzył wystawę o okresie powojennym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor książek i artykułów z zakresu logiki, filozofii matematyki, judaizmu, historii i doświadczeń Żydów, dialogu międzyreligijnego.

/fot. M. Krajewska/

 

Zhenya Davidenko

Zhenya Davidenko www

Ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuki, specjalizując się w teatrze dramatycznym. Wystawiała spektakle w niezależnych lokalach na Białorusi (ok16, I piętro), pracowała w Republikańskim Teatrze Dramatu Białoruskiego.
Obecnie mieszka w Gdańsku, ponieważ sytuacja polityczna uniemożliwiła jej dalszą pracę w teatrze. W Mińsku przez około cztery lata pracowała w żydowskim centrum kultury Emuna, gdzie prowadziła warsztaty aktorskie, wystawiała spektakle na festiwalu Purim Shpil i opracowywała programy dziecięcych obozów rodzinnych.

 Żenia mówi o sobie:

Moja babcia, mama mojego taty, była Żydówką i wychowała się w żydowskiej rodzinie w Rosji, a potem przenieśli się do Izraela. Mój tata opowiadał mi o kulturze żydowskiej od najmłodszych lat i to dzięki niemu zainteresowałam się tak bardzo kulturą i historią Żydów.

 

Jacek Majok

MAJOK JACEK 001Aktor Miejskiego Teatru Miniatura od 1996 roku. Jako adept zaczął pracę aktora w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W 1995 roku otrzymał dyplom aktorski w ramach egzaminu eksternistycznego przed komisją ZASP.

Yaara Dolev

Yaara GAGA

Wielokrotnie nagradzana izraelska tancerka i choreografka, certyfikowana nauczycielka Gaga. W wieku 19 lat dołączyła do „Batsheva Ensemble” prowadzonego przez Ohada Naharina, choreografa i twórcę metody ruchu Gaga. Kierując się własną wizją artystyczną, założyła DeDe Dance. Mieszka między Tel Awiwem, Berlinem i Lizboną. W 2020 roku stworzyła THE KEY - własną praktykę, która łączy kabalistykę, uzdrawianie i ucieleśnienie. Uczy i prowadzi warsztaty na całym świecie.

 

Natalia Hakenberg

Hakenberg

Studiowała zarządzanie na SGGW w Warszawie. W 2013 roku wyjechała do Izraela i ukończyła tam kurs dla instruktorów tańców izraelskich w Tel Avivie, organizowany przez Gadiego Bittona. Po spędzeniu ponad 2 lat w Izraelu wróciła do Polski, gdzie rozpowszechnia wśród Polaków kulturę izraelską i zaszczepia w nich chęć do tańca.

 

Agata Tuszyńska

Tuszynska ww

Córka Bogdana Tuszyńskiego, reportera i historyka sportu i Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Historyk teatru, wyższe studia ukończyła na wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W latach 1987-1992 pracowała jako adiunkt w Instytucie Badań Literackich. W latach 1996-1998 wykładała w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie, a od 2001 wykładała sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi seminaria w Instytucie Reportażu w Warszawie i w Studium Literacko Artystycznym UJ w Krakowie.

Karierę literacką zaczynała w periodykach kulturalnych jako autorka tekstów o teatrze, łącząc to z zainteresowaniem biografistyką i reportażem literackim. Debiutowała w roku 1990 biografią findesieclowej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej. W tym samym roku wydała w Instytucie Literackim w Paryżu książkę Rosjanie w Warszawie, opisującą życie i kulturę zniewolonej stolicy w latach zaboru rosyjskiego. Materiały do biografii noblisty Isaaca Bashevisa Singera, urodzonego w Polsce i tworzącego w jidysz, Tuszyńska zbierała w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Francji i na polskiej prowincji. Książka Singer. Pejzaże pamięci, wydana w 1994 i wielokrotnie wznawiana w Polsce, ukazała się również w USA i we Francji. Tuszyńska kontynuowała swoje zainteresowania odchodzącym światem polskich Żydów w tomie reportaży izraelskich Kilka portretów z Polską w tle, wydanym również w przekładzie francuskim. Wyznania gorszycielki - wspomnienia Ireny Krzywickiej, pisarki i feministki, autorki "Wiadomości Literackich" i wieloletniej przyjaciółki Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Agata Tuszyńska spisywała w podparyskiej miejscowości, gdzie Krzywicka mieszkała od połowy lat 60. Tuszyńska powróciła do historii Krzywickiej po jej śmierci w książce Długie życie gorszycielki.

Więcej na https://www.agatatuszynska.pl/

 

Marta Maciejewska

MM fot. Paulina Haak www

Filmoznawczyni, polonistka, anglistka. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim oraz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest lektorką języka polskiego jako obcego oraz egzaminatorką na państwowym egzaminie certyfikatowym z języka polskiego. Wykładowczyni projektu Pogotowie Maturzysty oraz ogólnopolskiego programu Akademia Polskiego Filmu. Animatorka kultury, przez wiele lat związana z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz gdańskim Klubem Żak. Organizatorka wydarzeń kulturalnych oraz konferencji naukowych.

/fot. Paulina Haak/

 

 

Magdalena Świerczyńska-Dolot

magda4ziarno ww

Kociewianka, mieszkająca w Gdańsku. Z radiem i dźwiękiem związana od kilkunastu lat. Pracowała w Polskim Radiu i rozgłośniach prywatnych. Uwielbia opowiadać dźwiękiem ludzkie historie. Oprócz reportaży, tworzy też audio przewodniki i podcasty. Laureatka Stypendium im. Jacka Stwory, nominowana do Prix Europa, Prix Italia (radiowego Oscara), Grand Press, nagrodzona Prix Bohemia (wraz z Katarzyną Michalak) za projekt www.nieslysze.pl. Prowadzi zajęcia w przedszkolach i szkołach z uważnego słuchania.

 

Bogdan Smagacki

Smagacki www

Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktor Teatru im. Gombrowicza w Gdyni, mający w swoim 33-letnim dorobku aktorskim wiele wspaniałych ról i epizodów zarówno komediowych, jak i dramatycznych. Pedagog Studia Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Nauczyciel śpiewu z 24-letnim stażem. Bardzo ceniony przez studentów za oddanie i pasję w nauczaniu i przygotowywaniu do zawodu aktora scen muzycznych. Znany z wielu fantastycznych wykonań piosenek w spektaklach Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Orłowie.
Pamiętamy Go z brawurowych występów w NIEKABARETACH Macieja Nowaka w Ratuszu Staromiejskim, gdzie występował solo i w duetach m.in. z Markiem Brandem.
Od 16 lat wciela się w postać Adasia Miauczyńskiego, głównego bohatera DNIA ŚWIRA - Marka Koterskiego, a to znaczy, że posiada ogromne poczucie humoru... również na swój temat !