Sylwetki

Marek Brand

Marek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów. Laureat wielu nagród teatralnych 

Laureat nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Bliżej Teatru” (2000 r.), organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej oraz laureat nagrody Polsko-Australijskiej Fundacji POLCUL (1999 r.) za działania teatralne i pracę z młodzieżą zagrożoną patologią społeczną. Laureat stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego w latach: 2003 r. na napisanie i zrealizowanie autorskiego spektaklu „Dyskretne układy dynamiczne”, 2004 roku na napisanie i wydanie zbioru opowiadań „W krainie Ogryzka”, 3, 2005 laureat stypendium na napisanie i realizację autorskiego dramatu „DNA”, 2007, napisanie zbioru opowiadań "Swiętochłony", 2010 - realizację autorskiego dramatu "Co pan na to, panie Freud?", 2012 realizację autorskiego dramatu "Łoni czyli Kocha, lubi, szanuje",
Laureat stypendium Prezydenta Miasta Gdańska na realizację spektaklu „Na wschodzie i zachodzie” inspirowanego powieścią Ericha Marii Remarqua „Na zachodzie bez zmian”, Laureat stypendium artystycznego dla najlepszego reżysera na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich „WINDOWISKO’06” w Gdańsku - Nagroda prezydenta Miasta Gdańska. Instruktor prowadzący warsztaty teatralne z młodzieżą i studentami między innymi na letnich i zimowych obozach teatralnych w Polsce w latach 1995-2010.
Pomysłodawca i kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "WINDOWISKO" w latach 1999-2003 w Gdańsku, realizowanego przez "WINDA GAK", współrealizator Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych w latach 1999-2003 w Klubie WINDA, współrealizator i koordynator projektu "Teatr Zajechał" w latach 2004-2007 w Sopockiej Scenie Off de BICZ, Pomysłodawca , realizator i kierownik artystyczny Festiwalu Monodramu "MONOBLOK" od 2010 roku w PLAMA GAK. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej w 2014 roku.