Sylwetki

Anna Molga

zdjęcie Anny  Molgi

Malarka, ilustratorka, scenografka, kostiumolożka pochodzenia żydowskiego.

Urodziła się 1 sierpnia 1956 roku w Gdańsku jako córka ocalałej z warszawskiego getta Ireny z domu Grossbaum i Edwarda Molgi.

Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, tzw. „Topolówki”. Studia plastyczne podjęła na wydziale grafiki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a ukończyła w 1982 roku w pracowni prof. Stanisława Teisseyre poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Anna Molga jest artystką wszechstronną. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, scenografią, aranżacją przestrzenną.

Współpracowała z teatrami: Muzycznym i Miejskim w Gdyni, Atelier w Sopocie, Zielonym Wiatrakiem, Operą Bałtycką i „Miniaturą” oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury. Projektowała scenografię i kostiumy do spektakli: Samotny Anioł (1993) i Kwartet H. Müllera (1994) w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Dziady A. Mickiewicza (2000) i Gianni Schicchi G. Pucciniego (2001) w Operze Bałtyckiej, Archeologia A. Szipienki (2001) i My Blue-Yiddish Songs A. Ochodlo (2002) dla Teatru Atelier w Sopocie, Każdy przyniósł, co miał najlepszego według M. Abramowicza (2014) w Teatrze „Miniatura”, a nawet przestrzeń koncertu I. Pogorelicha w Operze Leśnej. W 2013 roku Anna Molga przygotowała ilustracje do animowanego filmu Voodoo – Lady Dominga, a w 2014 roku kostiumy i scenografię do filmu A. Dudzińskiego Żadnego prawa nie złamałem. Wystawiała swoje prace malarskie w foyer Opery Bałtyckiej (2000), w Teatrze na Plaży i Galerii STS w Sopocie (2004), w Galerii Mariackiej w Gdańsku (2006), w Druskiennikach na Litwie (2010). Uczestniczyła w wystawie „Płaszczyzna i przestrzeń. Rzecz o scenografach Wybrzeża” (1998), odbywającej się w Pałacu Opatów (Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku).

Ogromnym powodzeniem cieszył się cykl jej prac inspirowanych limerykami Wisławy Szymborskiej, prezentowany na wystawie „Focus Szymborska” w Beletage Galerie w Berlinie. „Nie są to w żadnym razie typowe ilustracje, gdzie tekst «dyktuje» rysunek. To zestaw charakterystycznych motywów Anny Molgi, lekko tylko przefiltrowanych przez uroczo absurdalne wierszyki słynnej poetki” [Kozłowska 2006: 6].

Wysoko oceniono aranżacje ważnych wystaw w jej wykonaniu: w 1999 roku z okazji 50 lat istnienia Opery Bałtyckiej i w roku 2000 „Ogrody Europy – wokół Parku Oliwskiego”, a także wielkoformatową instalację ilustrującą gdańskie legendy (na Jarmarku Dominikańskim w 2010 roku).

Anna Molga jest autorką okładek do polskich wydań książek Rolanda Topora, pocztówek dla Amnesty International, afiszy i plakatów kolejnych edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich WINDOWISKO oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. W swoim dorobku artystka ma także bogato ilustrowaną, przewrotną, dowcipną książkę… kucharską Wyrodna matka radzi, dedykowaną synowi po jego wyjeździe na studia do Szkocji. „Oczywiście ona tak do końca nie jest kulinarna. […] chciałam, żeby oglądając ją ludzie mogli się przede wszystkim trochę pośmiać, a nie zaraz brać za gotowanie” [Pewińska 2011: 26].

Od kilku lat pasją Anny Molgi jest ogród. Odkąd w 2016 roku zamieszkała z przyjaciółkami we wspólnym domu, aranżuje ogrodową przestrzeń, tworząc z rodzimych roślin piętrowe, wielokolorowe kompozycje ku radości współmieszkanek i miododajnych owadów.

Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Bibliografia:
Kozłowska, A., Bawię się absurdem, „Gazeta Wyborcza”, 31.01.2006, s. 6.
Pewińska, G., Kobieta z kurą, „Dziennik Bałtycki”, 14.01.2011, s. 26.
Wywiad przeprowadzony z Anną Molgą przez autorkę biogramu Ewę Bator 11 czerwca 2021 roku.

Autorka: Ewa Bator
Zdjęcie: Anna Molga – archiwum prywatne

Biogram powstał dzięki współpracy Fundacji Kultury Zbliżenia w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, Stowarzyszenia Arteria i Instytutu Kultury Miejskiej.