Diabeł zamieszkał w Europie wokół słuchowiska radiowego | spotkanie z twórcami, emisja fragmentów słuchowiska
Kiedy: 07.09 (środa), godz. 19:45
Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
Premierowa prezentacja fragmentów słuchowiska, zrealizowanego na podstawie dramatu Marka Branda o tym samym tytule. Autor zainspirował się faktami z życia Stephana Hubertusa Pfurtnera (Hubertus Potschinski) profesora etyki społecznej Uniwersytetu w Marburgu, urodzonego w Wolnym Mieście Gdańsku w 1922 r.
W 1942 r. Pfurtner został aresztowany i oskarżony o zdradę ojczyzny. W 1943 r., zwolniony z więzienia i wcielony do wojska (odziały sanitarne), został skierowany na wschodni front, gdzie brał udział w oblężeniu Leningradu. Będąc na przepustce, w listopadzie 1944 r., przygotował i pomógł w ucieczce trzem żydowskim więźniarkom obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Jedną z nich – Gerdę Gottschalk z Lipska – ukrywała do końca wojny matka Stephana Pfurtnera w mieszkaniu przy Jaśkowej Dolinie.
Gerda Gottschalk opisała te wspomnienia w książce Der letzte Weg (Konstanz 1991). Natomiast Stephan Pfurtner opisał je w jednym z rozdziałów swojej książki „Fluchthilfe fur drei Judinnen. Mein Bruder Martin”.
16 maja 2007 r. Instytut Yad Vashem z Jerozolimy przyznał Stephanowi Pfurtnerowi tytuł "Sprawiedliwy wśród narodów świata" za „Uratowanie trzech żydowskich kobiet przed niechybną śmiercią poprzez pomoc w zorganizowaniu ich ucieczki z KL Stutthof".
To właśnie ten heroiczny czyn Phurtnera stał się inspiracją dla Marka Branda. Tekst „Diabeł zamieszkał w Europie” to fikcja literacka. Przebieg akcji jest całkowicie wymyślony i zapewne odmienny od tego, jaki był w rzeczywistości. Autor dramatu w swój sposób opowiada historię o bohaterstwie i poświęceniu, całej grupy osób, które pomagają ocalić ludzkie życie, nawet za cenę utraty własnego. Opowieść o ludziach, którzy znajdują w sobie człowieczeństwo i potrafią przeciwstawić się złu, które ich otacza. Jest to również opowieść o skomplikowanych relacjach Żydów, Niemców i Polaków.
Podczas spotkania festiwalowego, odbędzie się słuchanie fragmentów słuchowiska oraz rozmowy z jego twórcami, autorem, reżyserem i aktorami biorącymi udział w nagraniu. Spotkanie poprowadzi reżyser Andrzej Dudziński.
Tekst i reżyseria – Marek Brand
Czytają: Karolina Arczewska, Julita Bożewicz, Sandra Bożewicz, Aleksandra Dziewit, Agnieszka Grzegorzewska, Sylwia Szczodrowska, Magdalena Żulińska, Marek Brand, Łukasz Kamiński, Krystian Potyrański, Michał Rucki, Maciej Szemiel
Projekt jest częścią projektu MultiMemo: Remembering for Social Justice, finansowanego z programu CERV Unii Europejskiej. Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej.