Sylwetki

Maria Ka | Maria Kawska

Maria Ka small

Autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i pianistka wykonująca materiał muzyczny w wielu językach, obecnie przede wszystkim w j. jidysz.
Dwukrotna laureatka (2021 i 2022) Nagrody Publiczności oraz Nagrody Jury konkursu Bubbe Awards (w kat. Najlepsza nowa piosenka jidysz i Najlepszy autorski utwór częściowo w jidysz) przyznawanej przez Instytut Muzyki Żydowskiej w Brazylii.
Jej muzyka była obecna i pozytywnie recenzowana w największych żydowskich światowych magazynach, m.in. The Times of Israel oraz amerykańskich: The Forward (פֿאָרווערטס), Tablet, Lilith i Yiddishistke. Jidyszowe utwory prezentowały również polskojęzyczne media oraz dziennikarze, m.in. Polityka (Bartek Chaciński), newonce (Agnieszka Szydłowska), Radio Nowy Świat (Jacek Nizinkiewicz, Adam Nowak), TOK FM (Marta Perchuć-Burzyńska) i wiele innych. Występowała w ramach wielu festiwali, m.in.: Yiddish New York, Weimarer Filmsommer, Open’er, Warszawa Singera, Juedische Woche Leipzig, Zbliżenia, Shalom Polin; współpracuje lub współpracowała z instytucjami: the Klezmer Institute, Polnisches Institut Berlin, Muzeum POLIN, Miasto Gdańsk, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Gdański. Jako aktorka wzięła udział w amerykańsko-polskiej koprodukcji nt. dziejów Archiwum Ringelbluma pt. Who will write our history? (premiera: 2018 r.). W gdańskiej synagodze prowadziła wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt – Meir oraz zajęcia śpiewu w języku jidysz.
Jej główny dorobek płytowy to Muzyka do zaginionego filmu jidysz (2018), inspirowana zagubionym obrazem Tkies kaf, solowe albumy: Di arumike velt די אַרומיקע וועלט2020 , stworzony w czasie pandemii oraz multilingwistyczny Di shaykhesn די שײַכותן 2022 ), inspirowany tematyką wielości tożsamości i napisany w 3 językach przeplatanych w obrębie piosenek: jidysz, polskim i angielskim,
a także najnowszy - Der Hemshekh דער המשך ( 2023 ), składający się z 5 utworów napisanych współcześnie i 5 już istniejących żydowskich piosenek zaadaptowanych do kobiecej perspektywy, w całości dedykowany niewidzialnym kobiecym biografiom i nagrany z zespołem podczas Strajku Kobiet.
Jest autorką koncertów: Szpilki wokół poezji i biografii Zuzanny Ginczanki, Rytm 19/68 – z poezją i na okoliczność 50. rocznicy wydarzeń Marca’68 oraz autorskiego Achsanjes – Ukrycia pierwszego napisanego w całości w jidysz.
Twórczość Marii skupiona jest przede wszystkim na eksplorowaniu tematyki kobiecości, unaocznianiu jej w przestrzeni publicznej i wypełnianiu kobiecym potencjałem luki w dotychczasowej patriarchalnej narracji. Jej muzyczne formy składają się z reguły w połowie z istniejących żydowskich utworów
w nowoczesnych aranżacjach, w połowie z utworów w j. jidysz napisanych współcześnie.

 Oprócz działalności muzycznej, bada kulturę żydowską, zwłaszcza kinematografię i język jidysz, rolę kobiet w żydowskim świecie oraz zagadnienia związane z Holokaustem. Jej praca magisterska pt. Kobiety <<złotej ery>> kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterki i aktorki otrzymała wyróżnienie w V konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.
Z wykształcenia judaistka i psycholożka – absolwentka obu kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wykładowczyni SWPS w Sopocie na kierunku judaistyka stosowana z zajęciami wokół świeckiej kultury żydowskiej, kobiecych historii oraz języka jidysz.

www.mariakamusic.com

ig: www.instagram.com/mariakamusic

fb: www.facebook.com/MariaKaMusic

bc: www.mariakabandcamp.com

yt: www.youtube.com/MariaKaOfficial