Sylwetki

Erion Kruja


Kruja

Erion jest choreografem i tancerzem, pochodzącym z Albanii, na stałe zaś mieszka w Londynie. Pracuje na arenie międzynarodowej, gdzie tworzy spektakle taneczne z użyciem różnorodnych form wyrazu. Jego dzieła to zarówno teatr tańca, wciągające show, jak i czysto współczesny taniec fizyczny. Jego prace są surowe, odważne i wymagające. Eksplorowane przez Kruję pierwotne rytmy plemienne wywodzą się z mających witalność we krwi albańskich tańców ludowych. Wykorzystuje swoje życiowe doświadczenie: dorastanie w dyktaturze i mieszkanie prawie przez połowę życia w krajach zachodnich, aby tworzyć i opowiadać o obu tych światach. Różnych, a jednak tak podobnych. Jest wszechstronnym artystą, który tworzy światła, kostiumy i muzykę do wszystkich swoich przedstawień. Intensywnymi światłami i dźwiękami wabi publiczność do swojego świata wyobraźni. Lubi badać nieznany świat ludzkich zachowań i relacji. Jego pasja i kreatywność czynią jego styl wyjątkowym i rozpoznawalnym.
Erion Kruja urodził się w Tiranie w Albanii i studiował w Szkole Baletowej w Tiranie. Pracował z różnymi zespołami, takimi jak: Narodowy Teatr Baletu i Opery Albanii, Compagnie Linga Lausanne (Szwajcaria) pod kierunkiem Marco Cantalupo i Katarzyny Gdaniec. Współpracował także z Theater Chemnitz (Niemcy) i Stadt Theater Bern (Szwajcaria).
Znany jest przede wszystkim z pracy z wielkim Hofesh Shechter Company, w którym przez wiele lat grał pierwszoplanowe role. Obecnie, bazując na doświadczeniach zebranych przez lata, bada i rozwija własny język ruchu i tańca.