Sylwetki

Artur Grabarczyk

Grabarczyk

Tancerz, choreograf i pedagog. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds, którą ukończył z wyróżnieniem. Tańczył w Scottish Dance Theatre, Operze Bałtyckiej oraz w wielu mniejszych zespołach i niezależnych produkcjach w Polsce i zagranicą. Współpracował z najwybitniejszymi choreografami współczesnej sceny repertuarowej, takimi jak: Sharon Eyal, Damien Jalet, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin, Emil Wesołowski i wielu innych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańsk, nominowany do nagrody Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny za kreację w spektaklu Process Day, Sharon Eyal. Laureat wielu nagród i rezydencji. Reprezentował Polskę występując na wspaniałych scenach i prowadząc warsztaty w wielu krajach świata m.in. Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Rumunii, Polsce, Albanii, Włoszech, Niemczech, Białorusi, Belgii, Ukrainie, Indiach, Chinach, Meksyku, Korei Południowej oraz Brazylii.

Artur tworzył choreografie dla wokalistki Bovska, Scottish Contemporary Dance School w Dundee (Wielka Brytania), Kieleckiego Teatru Tańca, Teatru Tańca Zawirowania, Warszawskiego Muzeum Tańca i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku - w której jest pedagogiem tańca współczesnego.

Obecnie współpracuje z Compagnie Didier Théron przy spektaklach „Resurrection” i znanym na całym świecie spektaklu site-specific „Gonflés”. Współpracuje również z Fundacją Ciało/Umysł, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Klubem Żak w Gdańsku, Pomorskim Inkubatorem Kultury, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie oraz Warszawską Operą Kameralną. Obecnie najważniejszą częścią działalności Artura jest prowadzenie zespołu h.art company, dla którego stworzył spektakle: Ravnfjær, Chorme Paradise, Mist, de light i Niesamowicie Blisko. Założyciel fundacji Grab Art Foundation.