Aktualności

(Nie)Zapomniany cmentarz | spotkania

cmentarz

Fundacja Kultury Zbliżenia, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Fundacja Zapomniane, zapraszają do udziału w serii spotkań i działań, których celem jest przywrócenie pamięci o cmentarzu żydowskim we Wrzeszczu. Chociaż położony jest malowniczo na trasie spacerów mieszkańców miasta, niewiele materialnych śladów pozowała zidentyfikować go w terenie. Chcemy to zmienić poprzez wspólne działania o charakterze edukacyjnym, społecznym i twórczym.

Program działań obejmuje trzy spotkania o charakterze wprowadzającym (w lutym, marcu i kwietniu 2024), podczas których opowiemy, jakie jest znaczenie cmentarza w judaizmie oraz jak zasady żydowskiego prawa religijnego kształtują nasze zachowania i sposób obchodzenia się z cmentarzami. Przedstawimy przykłady udanych projektów przywracających pamięć cmentarzy żydowskich. Pokażemy, jak zmieniały się strategie upamiętniania takich miejsc na przestrzeni lat. Bliżej lata (kwiecień i maj 2024) odbędą się działania warsztatowe bezpośrednio nastawione na wspólną troskę o to miejsce i realną zmianę w krajobrazie cmentarza.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane.

 

13 lutego 2024, godzina 18:00 - Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
Spotkanie wprowadzające i zapoznawcze, połączone z projekcją filmu "Ukos światła" (2021, reż. Wojciech Szumowski)

26 marca 2024, godzina 18:00 - Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
Spotkanie poświęcone znaczeniu cmentarzy w judaizmie i prawa żydowskiego połączone z projekcją filmu "Ścieżki życia" (2023, reż. Krzysztof Gajewski) - Aleksander Schwarz

18 kwietnia 2024, godzina 18:00 - Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
Wykład i prezentacja na temat nowych języków i strategii upamiętniania dziedzictwa żydowskiego - Aleksandra Janus, Natalia Romik, Magda Rubenfeld

21 maja 2024
Wspólne porządkowanie terenu cmentarza.

18 czerwca 2024
Warsztaty wykorzystujące elementy tradycyjnych technik i narzędzi stolarskich oraz nowych technologii (przenośny laser), w ramach których wspólnie wytworzymy znaczniki, którymi następnie oznakujemy teren cmentarza.

Program realizowany jest przez Fundację Kultury Zbliżenia wspólnie z Gminą Żydowską w Gdańsku, Fundacją Zapomniane, FestivALT, Fundacją Miejsce Uwagi oraz Fundacją Formy Wspólne w porozumieniu z Urzędem Miasta Gdańska.