zblizenia2020

Sylwetki

Anna Woźnicka

WonickaWokalistka, aranżer, dyrygent chóralny, pianistka. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, stypendystka programu Erasmus (Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu) oraz absolwentka Podyplomowych Studiów z Administracji i Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2014 roku odznaczona za działalność społeczną na rzecz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Olga Mujkić

OLgaWokalistka, dyrygent chóralny, instruktor wokalny, flecistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dyrygentura chóralna), Podyplomowych Studiów Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą w zakresie Unii Europejskiej w Polskiej Akademii Nauk. Jest finalistką telewizyjnego programu "Szansa na sukces" oraz laureatką nagrody specjalnej za interpretację piosenki "Po prostu jestem" podczas Danuta Rinn Festiwal w 2016 roku w Warszawie.

Piotr Guz

20200324 111309Piotr Guz to pochodzący z północy Polski tubista i basista, absolwent  Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni oraz Akademi Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Choć z wykształcenia jest muzykiem klasycznym (tubistą), to najbardziej kocha muzykę rozrywkową, jak Jazz, Funk, R&B oraz Pop.

Magdalena Sommer

SommerStudiowała hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim, i w czasie studiów przez rok była studentką Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, dzięki stypendium Ministerstwa Edukacji Izraela. Tam ukończyła najwyższy poziom „ulpanu” (szkoły językowej) i zdała egzamin państwowy. Uczestniczyła również w seminariach dla nauczycieli hebrajskiego jako j. obcego, między innymi w Ulpanie Akiwa w Netanii.

Olo Walicki

Olo Walicki fot Konrad KulczynskiOlo Walicki, kontrabasista, kompozytor, producent. Urodził się w 1974 w Gdańsku.

Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca.

Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.

Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.

Mirosława M. Bułat

BulatZdjPromoDoktor nauk humanistycznych, badaczka dziejów sceny polskiej i żydowskiej, autorka tłumaczeń. Jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Historią teatru żydowskiego na ziemiach polskich zajmuje się nieprzerwanie od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Przez wiele lat wykładała na UJ wybrane zagadnienia z historii teatru żydowskiego na ziemiach polskich (2001-2013), potem we Wrocławiu prowadziła lektorat jidysz (2016), a także akademickie zajęcia translatoryjne (2017). Jest autorką książki Krakowski Teatr Żydowski (<<Krokewer Jidisz Teater>>) – między <<szundem>> a sztuką (Kraków 2006) oraz licznych artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych (także w języku angielskim i niemieckim) na temat historii teatru żydowskiego oraz polsko-żydowskich/ żydowsko-polskich kontaktów międzykulturowych.

Paweł Król

zdjecie pawel krolStudia na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie 1998–2003. Artysta zajmujący się malarstwem, grafiką,plakatem i ilustracją. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Finalista wielu konkursów plastycznych m.in. zwycięzca konkursu na plakat dla Festiwalu Transatlantyk w 2014 oraz konkursu na plakat dla Festiwalu Feta w Gdańsku w 2019.

KLEZMAFOUR

Klezmafour fot Piotr Szczepaski 2Nazwa wskazuje na szczególne umiłowanie muzyki klezmerskiej, ale Klezmafour - zresztą nie kwartet - podaje ją w nieortodoksyjnej postaci. Chętnie nasącza żydowskie skale dźwięków współczesnym jazzem, wpływami bałkańskimi, arabskimi, a nawet punkową energią. Tworzy na ich bazie autorskie kompozycje i ma zupełnie własne brzmienie.

Barbara Piórkowska

PirkowskaPisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści "Kraboszki" (2020), „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i spacerów literackich. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron.

QUASI UNA FANTASIA

QUASIFANTASIA fot Klaudyna Schubert (fot. Klaudyna Schubert)

Założony w 2010 roku Zespół Quasi Una Fantasia tworzy dwoje wielokrotnie nagradzanych artystów - Bożena Boba-Dyga (głos) i Maciej Zimka (akordeon).  Wzajemne przenikanie i współdziałanie dwóch indywidualnych osobowości twórczych kreuje ich wspólny muzyczny przekaz, odcinając się tym samym od stereotypu śpiewak i akompaniator. W głównym obszarze zainteresowań muzyków znajduje się piosenka artystyczna oraz muzyka współczesna, zespół sięga także po utwory muzyki klasycznej. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę opracowując teksty polskich poetów.

Zespół występuje w Polsce i za granicą w ramach koncertów oraz festiwali, takich jak m.in. Cracovia Sacra, Małopolska Wielu Kultur w Zatorze, Noc Muzeów, Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego, Audio Art Festiwal, Międzynarodowego Święta Tarasa Szewczenki w Kijowie, Siewierodoniecku i Starobielsku (Ukraina) czy Festiwalu J w Tarnopolu. Zespół Quasi Una Fantasia wystąpił również w Stanach Zjednoczonych, grając koncerty dla Polonii amerykańskiej. W grudniu 2017 roku zespół wystąpił z trasą koncertową w Izraelu. 

JACASZEK

jak i niebieski kwiat 700x522Producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Na swoim koncie ma pięć autorskich albumów, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 /Club Contemporary Classical/.

http://jacaszek.com/

VOX VARSHE

Zespół Vox Varshe to zespół wokalny, wykonujący muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Trzonem zespołu jest Anna Woźnicka oraz Olga Mujkić. Vox Varshe został powołany do życia, aby poza popularną muzyką żydowską przybliżyć słuchaczom muzykę zapomnianą — często dostępną jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog. Zespół poddaje utwory synagogalne nowym eksperymentom muzycznym, poszukując w ten sposób własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego.

Sabina Kaszak

Kaszak SabinaBUCZYNA – ornitolożka i fotografka przyrody, a także edukatorka w zoo, którą zamiłowanie do obserwacji piękna otaczającego świata inspiruje do przekładania pasji na… drewno.

PRULLA

fot Rafa Mroziski Troch Fajny Fotograf 1to artystka i projektantka Agnieszka Baaske. Miłośniczka prostych form inspirowanych naturą.

W szczególności nadmorskim krajobrazem.

Koduje piękno północnej flory.

(fot. R. Mroziński)

Marzena Gawrysiak

MarzenaGawrysiakFot. Anna Bobrowska

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie mieszka i pracuję. Prowadzi wraz z mężem Gdańską Szkołę Artystyczną i galerię - Delikatesy Sztuki oraz Republikę Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Zaszczepiają oni ideę piękna w wielu sercach. W twórczości Marzeny Gawrysiak najbliższy jest człowiek. Chce, aby jej obrazy, rzeźby wywoływały dobre emocje, wnosiły uśmiech i piękno w szarą codzienność.

Joanna Lisek

j lisek kopenhaga 2000x1200Poezją żydowską zajmuję się od 1996 r., kiedy to w ramach pracy magisterskiej analizowała problematykę sacrum w twórczości Maurycego Szymla. Początkowo, zainspirowana publikacjami Eugenii Prokop-Janiec, koncentrowała się na poezji polsko-żydowskiej, jako na istotnym zjawisku w Polsce międzywojennej. Efektem tych zainteresowań jest opracowane hasło Maurycy Szymel w Polskim Słowniku Biograficznym oraz artykuły: „Dziadowie moi!” – O postaciach biblijnych w poezji Maurycego Szymla oraz Droga Maurycego Szymla do Mojsze Szimla.

Ignacy Jan Wiśniewski

Ignacy Wisniewski OFFICIAL 2018Pianista, akompaniator, kompozytor, lider Ignacy Wiśniewski Trio - Jazz Shirim (2016) i Kantata Jazzowa / z Kamilem Dominiakiem i tekstami Michała Rusinka (2018). Współzałożyciel Almost Jazz Group - Accordina (2012), Na Kaszebach (2014) oraz Fade Out (2017). Kompozytor muzyki filmowej i kierownik muzyczny spektakli teatralnych. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Magdalena Buda

IMG 20200519 192447Magdalena Buda z wykształcenia jest historykiem (absolwentka UMK), brała udział w badaniach archeologicznych w latach 90. i 2000 na terenie miasta Inowrocławia, wielokrotna wolontariuszka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, współorganizatorka Akcji Żonkile na terenie swojego miasta. Obecnie jest współzałożycielką i prezeską stowarzyszenia "Nowa para butów", inicjatorką cyklu wykładów dotyczących historii miasta Inowrocławia ("Między asymilacją a tożsamością - Żydzi w Inowrocławiu w XIX-XX wieku"; "Ascaucalis - emporium na kujawskim odcinku szlaku bursztynowego II w. p.n.n. - V w.n.e.").

Piotr Paziński

pazinskiPisarz, filozof, tłumacz, naczelny redaktor „Midrasza”, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się „Ulissesem” Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013). Laureat Paszportu Polityki i Europejskiej Nagrody Literackiej.

Mieczysław Abramowicz

snapshot 19 wwwMIECZYSŁAW ABRAMOWICZ (1952, Gdańsk), pisarz, historyk, aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Żydowskiej. Badacz dziejów teatru żydowskiego w Gdańsku; autor wielu publikacji na ten temat (publikowanych m.in. w Niemczech i w Izraelu), uczestnik kilku konferencji naukowych poświęconych dziejom teatru żydowskiego w Polsce. Autor zbiorów opowiadań "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" (2005, nominowanej w 2006 do nagród literackich Nike, Angelus, Gdynia) oraz "Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć" (2013).

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Przygotowuje je z artystami różnych dziedzin sztuki – tancerzami, rzeźbiarzami, filmowcami, aktorami, reżyserami i innymi muzykami. Od wielu lat komponuje i wykonuje muzykę do filmów niemych. Tworzy improwizowane przestrzenie muzyczne, łączące brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi. Inicjuje powstawanie nowej muzyki na instrumenty historyczne - zagadnieniom tym poświęcony był jej doktorat zrealizowany na Akademii Muzycznej w Gdańsku, z którą współpracuje jako wykładowca.

Hanna Kossowska

haniaHanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu ,kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u.

Jakub Skrzypczak

Jakub Skrzypczak(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Paweł Smoleński

Smolenski Pawe

Urodzony w 1959 — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora) oraz Oczy zasypane piaskiem (Czarne). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi.

Marek Suchar

SucharMdr psychologii, związany zawodowo z Uniwersytetem SWPS. Jest autorem trzech książek i licznych artykułów poświęconych Jerozolimie. W Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej studiował m. in. judaizm, historię, geografię i archeologię Bliskiego Wschodu, a także ukończył kurs dla przewodników po Ziemi Świętej.

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Organizator

fundacja zblizenia logo www 

Projekt został dofinansowany ze środków

Gdansk  wolnosckultury      Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9       szih logo pl black 900 px

Patroni medialni