banner zblizenia2016

Magdalena Żulińska

ZULINSKA MAGDA 001W 2008 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana od dyplomowej roli w „Pinokiu” w reż. J. Malinowskiego w 2008 roku.

Urszula Drobiszewska

Ula3Ukrainistka, doktorantka filologii komparatystycznej. Zajmuje się językoznawstwem porównawczym w kodonie kulturowym wschodniosłowiańskim (wpływy językowe, zapożyczenia, wzajemne oddziaływanie: ukraiński, polski, jidysz, białoruski).

Marcin Marzec

MarcinMarzecTeatrBarnaby

Aktor - lalkarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Przez 5 lat związany z Łódzkim Teatrem lalek Arlekin w Łodzi, gdzie grał w blisko w dziesięciu produkcjach dla dzieci i dorosłych. Dwa z tych przedstawień zostały nagrodzone Złotą maską: „Kot w butach” w reż. Anny Nowickiej oraz „Złota różdżka” w reż. Jerzego Bielunasa. Od grudnia 2014 r. obywatel Miasta Gdańsk, gdzie prowadzi własną mobilną scenę marionetkową - Teatr Barnaby. Gra również w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, w przedstawieniu pt. „Zostań Przyjacielem” w reż. Tomasza Mana.

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum; spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700, Haendel na Kresach); w trakcie pracy nad doktoratem o muzyce współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta.
https://www.facebook.com/pracownia.maja.miro.wisniewska

Anat Gov

Autorka komedii rodzinnych cieszących się w Izraelu wielkim powodzeniem. Swoją karierę zaczęła od pisania scenariuszy do izraelskich programów satyrycznych, ale dopiero pisząc dla teatru mogła powiedzieć rzeczy, które były tematem tabu. Anat Gov zajęła się więc omawianiem relacji kobiet i ich rolą w społeczeństwie. Państwo Izrael tworzyli i budowali silni mężczyźni, a kobiecie zostawiano rolę dbania o ognisko domowe, mimo ich obowiązkowej służby wojskowej.
Anat Gov udowodniła, że kobieta może walczyć o swoje prawa i nadal tworzyć z wielką wrażliwością. Jej sztuki wystawiane głównie w Teatrze Cameri w Tel Awiwie zawsze odnosiły sukcesy. Większość była reżyserowana przez znaną już w Polsce dramatopisarkę i reżyserkę Ednę Mazyę, z którą były w wielkiej przyjaźni. Ważnym dramatem w jej dorobku jest utwór Najlepsze przyjaciółki,  adaptacja sztuki Arystofanesa Lizystrata oraz sztuka Pan domu. W Happy End opisała z wielką odwagą swoją walkę z chorobą nowotworową. Dramaty Anat Gov, pełne optymizmu i wiary w drugiego człowieka, są również tłumaczone na inne języki i grane poza Izraelem.

Bella Szwarcman-Czarnota

Bellafoto1Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Redaktorka i felietonistka miesięcznika „Midrasz”.  Autorka „Ważnych spraw” – tekstów edukacyjnych dla programu „Przywróćmy Pamięć” oraz dla Centrum Edukacji Obywatelskiej. Autorka  książek „Mocą przepasały swe biodra” (2006), „Cenniejsze niż perły” (2010), „Znalazłam wczorajszy dzień”. „Moja osobista tradycja żydowska” (2009), „Księga Kobiet – Kobiety Księgi” – komentarze biblijne. Przetłumaczyła ponad 30 książek  z języka francuskiego, rosyjskiego  i jidysz.

Hanna Kossowska

haniaW latach 1976-1982 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

Jakub Skrzypczak

jakub(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Patronat Honorowy

AmbasadaIzraela


 

Organizator festiwalu

fundacja zblizenia logo www 


Mecenat festiwalu

gdansk logos


Sponsorzy festiwalu


       TaubePhil logo-hztl-lrg            jdc logo       


Partnerzy festiwalu

     Citymeble  LOGOGMINYlogo pelne przezroczyste    logo     TORMjpg      P3 logo    housemore logo Grey  artron        szydlowski hotel logo       Karta do kultury biellogo oskar czarne


Patroni medialni

CJG      wybr 279x90 trojmiasto