banner

Paweł Zagańczyk

ZaganUkończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcje asystenta. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.

Wykonawstwo Pawła Zagańczyka cechuje umiejętność odnalezienia się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.

Wśród dyrygentów, obok których występował są: Michał Nesterowicz, Maja Metelska, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Bohdan Jarmołowicz, Janusz Przybylski, Szymon Morus czy Ariel Ludwiczak. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz.

Ignacy Jan Wiśniewski

Ignacy Wisniewski 2017bPianista, aranżer, kompozytor, instruktor muzyczny. Absolwent klasy fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykładowca specjalności Musical oraz specjalności Fortepian Jazzowy na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i filmów dokumentalnych. Współpracuje z aktorami dramatycznymi i musicalowymi, współtworząc recitale piosenki aktorskiej. Współzałożyciel kwartetu jazzowego Almost Jazz Group, z którym nagrał trzy płyty.

Tomasz Antonowicz

TomaszTrójmiejski artysta, perkusjonalista, muzykoterapeuta. Współtworzył wiele przedsięwzięć artystycznych... szuka, poszukuje... w różnych projektach muzycznych począwszy od muzyki klubowej, poprzez poezję śpiewaną, reggae, jazz, muzykę improwizowaną, folk orientalny. Ilustrował dźwiękowo taniec współczesny, teatr, film. Przez osiem lat prowadził muzycznie zespół Remont Pomp, w skład którego wchodziły osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Michał Bogacki

Micha sitarKrakowski avant-garde'owy multiinstrumentalista (od syntezatora do sitaru), autor tekstów i wokalista poruszający się na peryferiach wielu gatunków muzycznych, poczynając od acid-jazzu poprzez psychodelic rock, reggae, rap, a kończąc na muzyce etnicznej i filmowej. Mogłoby się wydawać, że takie połączenie gatunków tworzy czysty chaos, lecz w rzeczywistości kreuje podróż od chwil niepokoju i zadumy do błogich chwil uniesienia.

Anna Molga

Molga AUrodzona w 1956 r. w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Kończyła studia na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Teisseyera. Dyplom uzyskała w roku 1982.

Trojmezzo Piano Trio

UNT 9826 20180603 100501 kopiaPowstałe wiosną 2017 roku trio, swą nazwę wzięło od Trójmiasta - aglomeracji, z którą wszystkie trzy artystki są związane.
Zespół tworzą Agata Misiak-Łącka | fortepian, Małgorzata Siewert | skrzypce oraz Zofia Elwart | wiolonczela. Wszystkie ukończyły prestiżowe uczelnie i są absolwentkami wybitnych pedagogów: Katarzyny Popowej-Zydroń, Igora Oistrakha oraz Katarzyny Polonek. Wielokrotnie nagradzane zarówna jako solistki, jak i kameralistki.

Małgorzata Siewert | skrzypce


UNT 0200 20180603 110311 kopiaAbsolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli w klasie skrzypiec Maestro Igora Oistrakha. Uczestniczyła w kursach mistrowskich u prof. Tadeusza Gadziny oraz prof. Tomasza Tomaszewskiego.
Jest zastępcą koncertmistrza w Teatrze Muzycznym w Gdyni, współpracuje również z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Na deskach Opery Bałtyckiej oraz Teatru Muzycznego w Gdyni stworzyła niezpomnianą kreację sceniczną wcielając się w rolę tytułowego Skrzypka Na Dachu.

Agata Misiak-Łącka | fortepian

UNT 0207 20180603 110344 kopiaAbsolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof.Katarzyny Popowej-Zydroń oraz as. dr Agaty Nowakowskiej-Gumieli.
Jest laureatką wielu zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.: I i II miejsca w Concorso Internazionale per Giovani Musicisti “Città di Barletta” we Włoszech, I miejsca ex aequo w Konkursie Kameralnym „Dialogi i Inspiracje”, w Bydgoszczy; II miejsca w XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w kategorii zespołów kameralnych w Łomiankach, II miejsca w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Hillera”, w Görlitz, II miejsca ( I nie przyznano) oraz nagrody za najlepsze wykonanie mazurka na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni.

Natalia Hakenberg

Natalia2Ślązaczka z urodzenia, obecnie mieszka w Gdańsku. Absolwentka Zarządzania, miłośniczka izraelskich tańców ludowych i izraelskiej kultury. Po spędzeniu ponad 2 lat w Izraelu wróciła do Polski, gdzie probuje rozpowszechnić wśród Polaków kulturę izraelską i zaszczepić w nich chęć do tańca.

Zofia Elwart | wiolonczela

UNT 0119 20180603 105659 kopiaUkończyła z wyróżnieniem studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli dr hab. Katarzyny Polonek. W 2013 r. uzyskała dyplom licencjacki w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Pokorskiego.
Wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich m.in. w klasie: prof. Kazimierza Michalika, prof. Stanisława Pokorskiego, prof. Stefana Popova, prof. Romana Jabłońskiego oraz w Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble w Książu.
W latach 2013-2015 była koncertmistrzem w międzynarodowej orkiestrze symfonicznej I' Culture Orchestra, pod batutą maestro Kirilla Karabitsa.

Karolina Skrzyńska

karolina skrzynska gorsetWokalistka, autorka muzyki i tekstów. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów, trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji. Wielokrotnie nagradzana na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, swoje miejsce odnalazła też w muzyce filmowej i teatralnej.

Jej wrażliwość muzyczna, świadomość możliwości i potrzeba wyrażania tego, co ważne, doprowadziły do stworzenia własnego języka, nie znającego podziału kulturowego czy stylistycznego. Inspiruje, ciekawi i nie daje się zapomnieć.

W 2013 roku ukazał się jej debiutancki album "W oddali". W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Polskiego Radia premierę ma drugi krążek artystki "Palcem po wodzie".

Meir Shalev

C BastianSchweitzerDiogenesVerlag small

Meir Shalev - pisarz, publicysta, satyryk,  urodził się w 1948 roku w rolniczej osadzie Nahalal w Izraelu. Studiował psychologię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, pracował jako redaktor programów radiowych i telewizyjnych. Uczestniczył w wojnie sześciodniowej. Od tego czasu działa aktywnie na rzecz wycofania się Izraela z terenów okupowanych.

Magdalena Buda

BudaMMagdalena Buda z wykształcenia jest historykiem (absolwentka UMK), brała udział w badaniach archeologicznych w latach 90. i 2000 na terenie miasta Inowrocławia, wielokrotna wolontariuszka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, współorganizatorka Akcji Żonkile na terenie swojego miasta. Obecnie jest współzałożycielką i prezeską stowarzyszenia "Nowa para butów", inicjatorką cyklu wykładów dotyczących historii miasta Inowrocławia ("Między asymilacją a tożsamością - Żydzi w Inowrocławiu w XIX-XX wieku"; "Ascaucalis - emporium na kujawskim odcinku szlaku bursztynowego II w. p.n.n. - V w.n.e.").

Urszula Drobiszewska

Ula3Ukrainistka, doktorantka filologii komparatystycznej. Zajmuje się językoznawstwem porównawczym w kodonie kulturowym wschodniosłowiańskim (wpływy językowe, zapożyczenia, wzajemne oddziaływanie: ukraiński, polski, jidysz, białoruski).

Beata Krzywda

Beata KrzywdaSwoją taneczną przygodę rozpoczęła w szkole tańca ISTA w Krakowie, gdzie uczyła się stawiać pierwsze taneczne kroki w tańcu irlandzkim i szkockim. W 2008 roku związała się z zespołem tańca izraelskiego Kachol i wraz z nim brała udział w licznych spektaklach tanecznych. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach (w Polsce i za granicą), ucząc się od najlepszych instruktorów z Izraela (byli to m.in. Bonny Piha, Rafi Ziv, Oren Ashkenazi czy Ofer Alfasy).
Aktualnie mieszka i studiuje w Gdańsku, jest instruktorem tańca izraelskiego w szkole tańca Gato Verde.

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Przygotowuje je z artystami różnych dziedzin sztuki – tancerzami, rzeźbiarzami, filmowcami, aktorami, reżyserami i innymi muzykami. Od wielu lat komponuje i wykonuje muzykę do filmów niemych. Tworzy improwizowane przestrzenie muzyczne, łączące brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi. Inicjuje powstawanie nowej muzyki na instrumenty historyczne - zagadnieniom tym poświęcony był jej doktorat zrealizowany na Akademii Muzycznej w Gdańsku, z którą współpracuje jako wykładowca.

Hanna Kossowska

haniaHanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu ,kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u.

Jakub Skrzypczak

Jakub Skrzypczak(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Maria Ka

Maria przycite

Maria „Ka” Kawska – wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów wykonująca materiał muzyczny w wielu językach, m.in. w polskim i w jidysz. Podczas III edycji Festiwalu ZBLIŻENIA w 2015 r. stworzyła teatralizowany koncert pt. Szpilki prezentujący twórczość żydowskiej poetki Zuzanny Ginczanki. Rok później wzięła udział w amerykańsko – polskiej koprodukcji nt. dziejów Archiwum Ringelbluma pt. Who will write our history? (premiera: 2018 r.). Badaczka kultury żydowskiej, zwłaszcza kinematografii jidysz, roli kobiet w żydowskim świecie oraz zagadnień związanych z Holokaustem. Współpracowała lub współpracuje m.in. z Muzeum POLIN, Uniwersytetem Gdańskim, Fundacjami: Bente – Kahan i Pasaże Pamięci. W gdańskiej synagodze prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt – Meir oraz zajęcia śpiewu w języku jidysz.

MAJA MIRO | MARIA KA

 

Duet artystyczny, którego założeniem jest ubarwianie filmów niemych, zwłaszcza tych zapomnianych i nieznanych szerszej publiczności, dźwiękami opartymi o niekonwencjonalne środki muzyczne w połączeniu z bardziej tradycyjnymi formami. Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują artystki (barok i muzyka alternatywna) oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawia, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.
Obecnie, uwaga duetu skierowana jest na tworzenie i granie muzyki z towarzyszącym jej fragmentami filmów kina jidysz (m.in. "Tkies Kaf" z 1924 r.).

 

majamiromariaka www

 

Katarzyna Jerzak

Jerzak

Katarzyna Jerzak studiowała filologię angielską na UAM w Poznaniu, a następnie literaturę porównawczą w Brown University (B.A., 1989) i Princeton (M.A. 1992 i Ph.D, 1995). Od 1995 do 2012 r. wykładała literaturę porównawczą w University of Georgia w Athens, GA (USA) jako ‘Associate Professor with tenure’ . Lauretka Rome Prize z historii sztuki Akademii Amerykanskiej w Rzymie. Publikuje na temat wygnania w literaturze i sztuce (Witold Gombrowicz, Giorgio de Chirico, E.M. Cioran, Norman Manea, Henryk Grynberg, Kazimierz Brandys, Andrzej Bobkowski).

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Organizator

fundacja zblizenia logo www 

Projekt został dofinansowany ze środków

gdansk logoswolnosckultury

Patroni medialni