banner zblizenia2016

Agnieszka Płoszajska

A Poszajska1 1Aktorka z przekonania, powołania i wykształcenia. Trochę skrzypaczka. Pochodzi z Sopotu, w 2006 r. ukończyła PWST w Krakowie, mieszka w Warszawie. Przygodę z aktorstwem zaczynała w sopockiej „Stajni Pegaza”, pod wymagającym okiem Ewy Ignaczak, później uciekała regularnie z domu na festiwale teatralne z autorskim teatrem ”Świnia”. Z racji nieokiełznanego temperamentu wołano na nią wtedy „Enerdżajzer”. Od tamtej pory zagrała w ponad 30 tytułach, w teatrach w Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie, Toruniu. Za rolę Pani Capuletti w spektaklu „Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz została wyróżniona nagrodą dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu.

Ewa Dziedzic

Ewa Dziedzic2Absolwentka Szkoły Aktorskiej Jana i Haliny Machulskich w Warszawie, filologii polskiej, kulturoznawstwa oraz Studiów Podyplomowych Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Gdańskim, a także Studium Animatorów Kultury. Wieloletnia aktorka, instruktorka teatralna, reżyserka i pedagog. W latach 2006-2008 była prezesem Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Wybrzeżak”. Od 2009 roku współpracuje z Gdańskim Archipelagiem Kultury i z Teatrem Zielony Wiatrak. Prowadziła warsztaty teatralne m.in. dla Fundacji Theatrum Gedanense w ramach Festiwalu Szekspirowskiego, dla Fundacji „Dr Clown”, Fabryki Kreacji, Europejskiej Fundacji Edukacji i Integracji Kulturowej w Europie, dla Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie, Stowarzyszenia Teatralno - Edukacyjnego „Wybrzeżak”. Obecnie przeprowadza warsztaty teatralne m.in. w Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym MOST.                                

Dagmara Wiktoria Broniecka  

 

Broniecka2Przygodę z teatrem rozpoczęła w czasach licealnych w słupskim Teatrze Rondo. Z grupą teatralną Słudzy Lorda Szambelana zdobyła I miejsce na Festiwalu Teatrów Marcinek za spektakl Wór. Na początku studiów w Gdańsku improwizatorka w grupach ImproVizja i Młode Impro.

Aleksandra Lis

OlaLis035Jest polską aktorką teatralną, telewizyjną, filmową i dubbingową. Ukończyła Liceum Muzyczne w Koszalinie i Wydział Aktorski we Wrocławiu. Od 10 lat związana artystycznie z Toruniem (Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny) oraz z Trójmiastem (Teatr Zielony Wiatrak, Centrum Kultury Gdynia, Teatr Czwarte Miasto). Gra na wielu instrumentach, śpiewa, pracuje jako lektorka, dubbinguje i pisze dialogi do kreskówek.

Agata Mieniuk

AAgata Mieniuk 0ktorka, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni i Zarządzania Instytucjami Artystycznymi Uniwersytetu Gdańskiego. Debiutowała w spektaklu "Mayday. Run for your wife" w reż. Dariusza Majchrzaka. Od tego czasu związana z trójmiejskimi teatrami (m.in. Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Zielony Wiatrak).

Piotr Paziński

pazinskiPisarz, filozof, tłumacz, naczelny redaktor „Midrasza”, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się „Ulissesem” Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013). Laureat Paszportu Polityki i Europejskiej Nagrody Literackiej.

Kasia Kadłubowska i Ayelet Ori Benita

Women Voice and Beat Kasia i AyeletKasia Kadłubowska jest perkusistką silnie związaną ze sceną klasyczną, współczesną i eksperymentalną. Występuje jako solistka oraz w zespołach muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej oraz popularnej. Specjalizuje się w grze na Wibrafonie – melodycznym instrumencie perkusyjnym, który zaistniał dopiero w latach 50′ XX wieku. Ayelet Ori Benita jest etniczną perkusistką, która czerpie z muzyki – głównie pieśni – arabskiej, żydowskiej i antycznej. Podtrzymuje tradycję gry na jednym z najstarszych instrumentów – Bendirze.

%MCEPASTEBIN%

Magdalena Grzebałkowska

GrzebalkowskaReporterka. Sopocianka. Autorka książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny", "1945. Wojna i pokój".
fot. Renata Dąbrowska

Mieczysław Abramowicz

snapshot 19 wwwMieczysław Abramowicz  Polski pisarz i historyk, badacz dziejów teatru żydowskiego. Absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, filia w Białymstoku. Jego książka "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" wydana w 2005 roku zdobyła nominacje do nagród literackich Nike, Angelus i Gdynia w roku 2006.

Magdalena Żulińska

Magda2Aktorka, wokalistka, instruktor teatralny.
Absolwentka Akademii Teatralne w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od 2008 roku związana z Miejskim Teatrem Miniatura. Od 2012 roku współpracuje z Teatrem Zielony Wiatrak.

Urszula Drobiszewska

Ula3Ukrainistka, doktorantka filologii komparatystycznej. Zajmuje się językoznawstwem porównawczym w kodonie kulturowym wschodniosłowiańskim (wpływy językowe, zapożyczenia, wzajemne oddziaływanie: ukraiński, polski, jidysz, białoruski).

Marcin Marzec

MarcinMarzecTeatrBarnaby

Aktor - lalkarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Przez 5 lat związany z Łódzkim Teatrem lalek Arlekin w Łodzi, gdzie grał w blisko w dziesięciu produkcjach dla dzieci i dorosłych. Dwa z tych przedstawień zostały nagrodzone Złotą maską: „Kot w butach” w reż. Anny Nowickiej oraz „Złota różdżka” w reż. Jerzego Bielunasa. Od grudnia 2014 r. obywatel Miasta Gdańsk, gdzie prowadzi własną mobilną scenę marionetkową - Teatr Barnaby. Gra również w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, w przedstawieniu pt. „Zostań Przyjacielem” w reż. Tomasza Mana.

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Przygotowuje je z artystami różnych dziedzin sztuki – tancerzami, rzeźbiarzami, filmowcami, aktorami, reżyserami i innymi muzykami. Od wielu lat komponuje i wykonuje muzykę do filmów niemych. Tworzy improwizowane przestrzenie muzyczne, łączące brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi. Inicjuje powstawanie nowej muzyki na instrumenty historyczne - zagadnieniom tym poświęcony był jej doktorat zrealizowany na Akademii Muzycznej w Gdańsku, z którą współpracuje jako wykładowca.

Anat Gov

Autorka komedii rodzinnych cieszących się w Izraelu wielkim powodzeniem. Swoją karierę zaczęła od pisania scenariuszy do izraelskich programów satyrycznych, ale dopiero pisząc dla teatru mogła powiedzieć rzeczy, które były tematem tabu. Anat Gov zajęła się więc omawianiem relacji kobiet i ich rolą w społeczeństwie. Państwo Izrael tworzyli i budowali silni mężczyźni, a kobiecie zostawiano rolę dbania o ognisko domowe, mimo ich obowiązkowej służby wojskowej.
Anat Gov udowodniła, że kobieta może walczyć o swoje prawa i nadal tworzyć z wielką wrażliwością.

Bella Szwarcman-Czarnota

Bellafoto1Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Redaktorka i felietonistka miesięcznika „Midrasz”.  Autorka „Ważnych spraw” – tekstów edukacyjnych dla programu „Przywróćmy Pamięć” oraz dla Centrum Edukacji Obywatelskiej. Autorka  książek „Mocą przepasały swe biodra” (2006), „Cenniejsze niż perły” (2010), „Znalazłam wczorajszy dzień”. „Moja osobista tradycja żydowska” (2009), „Księga Kobiet – Kobiety Księgi” – komentarze biblijne. Przetłumaczyła ponad 30 książek  z języka francuskiego, rosyjskiego  i jidysz.

Hanna Kossowska

haniaHanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu ,kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u.

Jakub Skrzypczak

Jakub Skrzypczak(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Patronat Honorowy

AmbasadaIzraela


 

Organizator festiwalu

fundacja zblizenia logo www 


Projekt został dofinansowany ze środków

gdansk logos


Sponsorzy festiwalu


       TaubePhil logo-hztl-lrg            jdc logo       


Partnerzy festiwalu

     Citymeble  LOGOGMINYlogo pelne przezroczyste    logo     TORMjpg      P3 logo    housemore logo Grey  artron        szydlowski hotel logo       Karta do kultury biellogo oskar czarne


Patroni medialni

CJG      wybr 279x90 trojmiasto      logo rgb