banner zblizenia2016

Program

 

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA 08-11 września 2016 r.
PROGRAM
Czwartek 08.09.2016
Scena Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
17:15   Otwarcie Festiwalu
17:30 W czasie, w przestrzeni, we mgle - Gdańsk – wernisaż wystawy artystów Jakuba Skrzypczaka, Wiesława Grzecha i Piotra Marii Rychlickiego, kurator: Urszula Drobiszewska 
18:30 Izabela Olszewska i Aneta Kwiatkowska - Codzienność Żydów gdańskich przed wojną – wykład (Aula)
19:30 Ignacy Wiśniewski Trio - Zbiór miniatur na fortepian, kontrabas i multipercussion, Paweł Kwapiński - koncert muzyczny§
20:00 Trzy zbliżenia – wernisaż wystawy fotografii Iwony Wojdowskiej
20:30 PREMIERA PŁYTY - Ignacy Wiśniewski Trio - Jazz Shirim - koncert muzyczny
   
  §Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
                                                     IMiT logo                                                    mkidn 01 cmyk
Piątek 09.09.2016
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
17:30 Marek Suchar – Żydowski kwartał jerozolimskiego Starego Miasta – wykład
   
 Teatr Miniatura, Al. Grunwaldzka 16
*20:00 PREMIERA - Boże mój – spektakl (obowiązują zaproszenia)
   
Sobota 10.09.2016
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
11:30 PREMIERA - Maja Miro i Teatr Barnaby – Szczęśliwe miasteczko – spektakl dla dzieci#
*12:30 Joanna Raftopulos – Spacer historyczny po Wrzeszczu (BRAK MIEJSC!!!)
 15:00  Magdalena Kicińska – „Pani Stefa” – spotkanie z autorką/promocja książki
  #Produkcja spektaklu zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Pomorskiego         Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9
   
 Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
17:00 Bella Szwarcman-Czarnota – Kobiety w Torze –  spotkanie z autorką
   
  Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Aula
*19:00  Anashim – Sekretny ogród – koncert muzyczny (obowiązują zapisy)
*20:15  Liron Meyuhas Trio – La Gitana – koncert muzyczny (obowiązują zapisy)
   
Niedziela 11.09.2016
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
*10:00-12:00   Urszula Drobiszewska & Jakub Szkrzypczak - Festiwalowa szkoła magii i pisania amuletów – warsztaty (obowiązują zapisy)
 *10:00-11:30

Beata Krzywda – Warsztaty z tańca izraelskiego – (obowiązują zapisy)

 *10:00-12:00 Hanna Kossowska „Święta żydowskie” - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (BRAK MIEJSC!!)
*12:30-14:00 Beata Krzywda – Warsztaty z tańca izraelskiego – (obowiązują zapisy)
*14:00 BRAK MIEJSC    Joanna Raftopulos – Spacer historyczny po Wrzeszczu (maks. 35 osób – obowiązują zapisy)
17:00 „Samuel” - projekcja filmu i spotkanie z Tomaszem Taraszkiewiczem – scenarzystą filmu
19:00–20:15 Beata Kołczańska - „Życie artystyczne w Aushwitz” – wykład
*20:40 BRAK MIEJSC   Projekcja filmu „A child of the Ghetto” z muzyką na żywo w wykonaniu Jozefa van Wissema (obowiązują zapisy)
   

*Uwaga: ograniczona liczba miejsc. Zapisy od 01.09.2016 pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu.

 FB cover

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARCHIWALNE PROGRAMY

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA 10-13.09.2015 r.

  PROGRAM
Czwartek 10.09.2015 
Scena Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
17:15  Otwarcie Festiwalu
17:30  Przemysław Gulda - Moi sąsiedzi nie żyją – promocja książki
19:00 Olek Mincer - Król przez jedną noc - monodram
20:30 Zagan Acoustic - Dźwięki krakowskiego Kazimierza - koncert muzyczny
Klub Winda GAK, ul. Racławicka 17
*17:00–20:00 Radosław Czerniawski - Moja Hamsa - warsztaty w drewnie
Piątek 11.09.2015
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
16:30-18:00 Grażyna Baranowska - Szalom Asz, Humanista czy renegat? – wykład
18:30–20:30 Paweł Smoleński - Oczy zasypane piaskiem – promocja książki
Klub PLAMA GAK, ul. Pilotów 11
*19:00 Teatr Zielony Wiatrak - Do niezobaczenia się z panem – program muzyczno-kabaretowy
*21:00 Fundacja Szalom - Wyzna(nie) – spektakl
Klub Winda GAK, ul. Racławicka 17
*17:00-20:00 Radosław Czerniawski - Moja Hamsa - warsztaty w drewnie
Sobota 12.09.2015
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
12:15-13:45 Tomasz Krakowski - Historia Golema – wykład
*14:00–19:00  Madrichowie JDC - Historia Komiksu Żydowskiego – warsztaty
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
14:00–15:00 Katarzyna Jerzak - Imperium rzeczywiste Waltera Benjamina: Berlin, Paryż, Marsylia, Ryga - wykład
15:15–17:15 Izolda Kiec - Ucieczka - czyli o życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki – wykład
Klub ŻAK, Al. Grunwaldzka 195/197
*Koncerty muzyczne, Sala Suwnicowa
18:00–19:00 PREMIERA – Maja Miro | Maria Ka + Maria Graczyk - Szpilki
19:30-20:30 Ignacy Wiśniewski Trio - Jazz Szirim
21:00–22:30 PREMIERA – Celina Muza & Susanne Folk Trio - W moich marzeniach bije burza
Klub Winda GAK, ul. Racławicka 17
*12:00-15:00 Radosław Czerniawski - Moja Hamsa - warsztaty w drewnie
Niedziela 13.09.2015
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
*10:30-12:00
i 12:00-13:30
 Maria Ka - Spotkanie z piosenką żydowską – warsztaty
*12:00–13:30 Ewa Soroczyńska - Podstawy j. hebrajskiego – warsztaty
14:00–14:45 Jolanta Krawczykiewicz - Przybliżanie czy odpominanie kultury żydowskiej na przykładzie Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku oraz Marcowych Utrat - wykład
15:00–16:00 Aleksandra Twardowska - Tajemnice imion i nazwisk sefardyjskich – wykład
16:15-17:45 Marek Suchar - Jerozolimskie Nowe Miasto – miejsca i ludzie – wykład i promocja książki
18:00–19:15 Maria Ka - Wizerunki kobiet w filmach jidysz (złotej ery) kinematografii żydowskiej w Polsce – wykład
19:30–21:00 Projekcja filmu „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka" oraz spotkanie z reżyserką filmu Mary Mirka Milo
14:00–22:00 Jakub Skrzypczak – wystawa prac
Villa Eva, ul. Stefana Batorego 28
*10:30-12:00
i 12:00-13:30
Hanna Kossowska - Robimy chałę – warsztaty z kuchni koszernej – sala konferencyjna
   

Zapraszamy do stoiska z koszernymi trunkami, które będzie czynne w Synagodze od czwartku do niedzieli. W czwartek od 17:00 do 22:00, w piątek od 14:00 do 19:00, w sobotę od 13:00 do 20:00 i w niedzielę od 13:00 do 22:00

*Uwaga: ograniczona liczba miejsc. Zapisy od 01.09.2015 pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu.

 

 

Organizator festiwalu

fundacja zblizenia logo www 


Mecenat festiwalu

gdansk logos


Sponsorzy festiwalu


budimex PRINC pos RGB www        TaubePhil logo-hztl-lrg            jdc logo        Ambasada


Partnerzy festiwalu

 LOGOGMINY      miniatura logo           logo        artron      

Atelier


Patroni medialni

radio gdansk      Wyborcza trojmiasto   CJG  PK LOGO 1    Nowe v b RGB S