Sylwetki

KLEZMAFOUR

foto KLEZMAFOUR

Nazwa wskazuje na szczególne umiłowanie muzyki klezmerskiej, ale Klezmafour - zresztą nie kwartet - podaje ją w nieortodoksyjnej postaci. Chętnie nasącza żydowskie skale dźwięków współczesnym jazzem, wpływami bałkańskimi, arabskimi, a nawet punkową energią. Tworzy na ich bazie autorskie kompozycje i ma zupełnie własne brzmienie.

Zespół Klezmafour: Andrzej Czapliński (skrzypce, wokal), Mateusz Chmiel (klarnet), Rafał Grząka (akordeon), Gabriel Tomczuk (kontrabas, moog), Kamil Siciak (perkusja).

Zespół składający się z klasycznie wykształconych muzyków jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą koncertową po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak BalkanBeat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, czy Vavamuffin. Zespół jest finalistą programu "Must be the Music" oraz półfinalistą „Mam Talent”. Ma na swoim koncie świetnie przyjęte występy na tak ważnych festiwalach jak Heineken Opener, Przystanek, Woodstock, Ethnoport Poznań, Lviv Klezmer Fest (Ukraina), Leeds Jewish Festival (Wielka Brytania), Intercultural Days, Stambuł (Turcja). Oprócz koncertów na dużych festiwalach zespół doskonale sprawdza się na koncertach w filharmoniach (FilharmoniaNarodowa, Sinfonia Baltica, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia Łódzka).

Fot. Danusia Matelak-Tomczuk