Aktualności

Der Hemszech | koncert Marii Ka z zespołem

der hemszech glowne www

GDZIE: Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50
KIEDY: 16 września, godz. 18:00

Der Hemszech דער המשך (pl. kontynuacja) to zaśpiewany i napisany w całości w j. jidysz koncert dedykowany niewidocznym kobiecym biografiom i kobiecej historii rodowej. Ta muzyczna kompozycja składa się z 5 zaadaptowanych do kobiecej perspektywy pieśni żydowskich, oraz 5 utworów napisanych współcześnie. Punktem wyjścia dźwiękowej opowieści jest warstwa tekstowa istniejących piosenek jidysz, w której przedstawione są losy bohaterek uwikłanych w uniwersalne, ale i charakterystyczne dla jidyszowych utworów wątki, m.in. wolności i separacji od nadopiekuńczej matki, uwodzenia i biedy.
Podczas koncertu opisane w piosenkach fragmenty z życia bohaterek znajdują swoją kontynuację w napisanych współcześnie przez Marię Ka utworach. Ich słowa są rozwinięciem rozpoczętych w znanych utworach biografii, uwzględniającym wybrane momenty biegu życia kobiety. Tak utworzona ciągłość linii życia wypełniona zostaje dźwiękami z pogranicza muzyki elektronicznej, etnicznej, awangardy i alternatywy.
Bardziej uniwersalnie, Der Hemszech, to manifest widoczności, istnienia i udziału kobiet w przestrzeni publicznej. To wołanie o ostateczną równość, odzyskanie odebranych praw, upadek podwójnych standardów oraz wyrównanie istniejących dysproporcji. Koncert będzie stanowić premierę płyty, wydanej przez artystkę we współpracy z nowojorskim wydawnictwem Borscht Beat. Zespół: Maria Ka (wokal, klawisze, elektronika), Agnieszka Waśniewska (obój), Konrad Ciesielski (perkusja)