KLEZMAFOUR

Klezmafour fot Piotr Szczepaski 2Nazwa wskazuje na szczególne umiłowanie muzyki klezmerskiej, ale Klezmafour - zresztą nie kwartet - podaje ją w nieortodoksyjnej postaci. Chętnie nasącza żydowskie skale dźwięków współczesnym jazzem, wpływami bałkańskimi, arabskimi, a nawet punkową energią. Tworzy na ich bazie autorskie kompozycje i ma zupełnie własne brzmienie.


Klezmafour tworzą: Andrzej Czapliński - skrzypce, Wojciech Czapliński - klarnet, Rafał Grząka - akordeon, Kamil Siciak - perkusja i Gabriel Tomczuk - kontrabas. Do 2014 roku na perkusji grał Tomasz Waldowski, który w międzyczasie stał się podporą tercetu Chłopcy Kontra Basia.
Muzycy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie. Edukację muzyczną, którą wszyscy zaczęli w wieku sześciu lat, traktują jako drogę do realizacji swoich celów: jak piszą, chodzi o to, "aby nasza muzyka brzmiała jak wykonywana na jednym instrumencie (...) w sposób profesjonalny i przemyślany". Pochodzą z Lublina, Białegostoku, Warszawy i odwołują się do tradycji muzyki klezmerskiej właśnie z regionu zakreślonego przez te miasta.

(materiał pochodzi z culture.pl) | fot. Piotr Szczepański


Drukuj   E-mail