Mikołaj Trzaska

TrzaskaKompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa, w pracowni Włodzimierza Łajminga. W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiatych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, podejmuje samodzielną naukę na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego "Sni Sredstwom Za Uklanianie". Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. - Miłości.

W 1991 roku definitywnie porzuca uczelnię, całkowicie poświęcając się muzyce.

W latach 1990-2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Nagrali wspólnie pięć albumów.

W 1993 r. próbuje własnych sił jako kompozytor i lider, zakłada zespół Łoskot, który debiutował na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days.

W kwietniu 1994 r. wspólnie z Ryszardem Tymańskim tworzą duet Masło, znany z purenonsesowego poczucia humoru. Wykonywali swoje ulubione rockowe i jazzowe standardy w rozmaitych, często kontrowersyjnych wersjach.
W październiku 1994 r. pierwsza, wspólna trasa zespołu Miłość z Lesterem Bowie, zwieńczona nagraniem albumu ?Not Two?.

W 1995 r. nagrywa swoją pierwszą solową płyte pod tytułem ?Cześć, Cześć, Cześć?, dla wydawnictwa Gowi Records. W nagraniu Mikołajowi towarzyszą: Jowita Cieślikiewicz, Tomasz Hesse i Jacek Olter.

W 1996 r. Mikołaj rozpoczyna roczną współpracę z krakowskim zespołem Świetliki, nagrywając płytę "Cacy, cacy Fleischmaschine". Później decyduje się na współpracę z Marcinem Świetlickim w projekcie, w którym łączy poezję z improwizacją na saksofonie i klarnecie basowym. W 2000 r. nagrywają płytę "Cierpienie i Wypoczynek".

W lipcu 1997 r. odbyła się druga trasa Miłości z Lesterem Bowie, zakończona nagraniem płyty ?Talkin' about life and death w studiu Radia Gdańsk.

W 1998 roku, kilkumiesięczną dzialalność rozpoczyna kwartet NRD czyli Jerzy Mazzol, Ryszard Tymański oraz Jacek Olter. Skład zagrał kilka koncertów i nagrał płytę ?Sport i Religia?.

Rok 1999 to projekt The Users wraz z Robertem Brylewskim, Marcinem Świetlickim, Ryszardem Tymańskim, Milo Kurtisem. i Jackiem Olterem. Powstaje płyta "Nie Idź Do Pracy".

W roku 2000 razem ze swoja żoną Olą Trzaska założyli wydawnictwo płytowe Kilogram Records, wydające płyty Mikołaja oraz muzykę z kregu impro-free jazz.

W 2001 roku nawiązuje współpracę z Andrzejem Stasukiem, pisarzem i publicystą, sześć lat póżniej wydają ?Kantry?.

W latach 2001- 2004 współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim - Marcinem i Bartłomiejem Oleś. Ich pierwszy album "Mikro Muzik" uważany jest za bardzo ważne wydarzenie we współczesnym polskim jazzie. Kolejne płyty to ?La sketch up? oraz autorska płyta Trzaski z udziałem braci Olesiów ? ?Danziger Strassenmusik? ? nagrana na ulicach Gdańska. Nagrali również album Suite For Trio + 4, wspólnie z francuskim trębaczem Jeanem Luc Cappozzo.

W 2003 roku przebywając na Ukrainie stworzył muzyczno-literacki projekt z wybitnym ukraińskim pisarzem i poetą Jurijem Andruchowychem. Owocem współpracy jest płyta ?Andruchoid?.
Jesienia 2003 roku spotyka francuskiego gitarzystę Noëla Akchoté z którym gra koncerty, spędzają jeden dzień w studio Warszawskiej Akademii Muzycznej.

W maju 2003 roku na festiwalu ?Blooms Days? w Dublinie gra z austryjacką wiolonczelistkę i kompozytorką Clemetine Gasser , daje to początek długoletniej współpracy w duecie i innych składach.

We wrześniu 2003 r. podczas pobytu w Skandynawii Trzaska nawiązuje stałą współpracę z muzykami na co dzień stanowiącymi sekcję rytmiczną Petera Brötzmanna - basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Nagrywają albumy (2004) ?Unforgiven north? i (2006) ?Orangeada?.

Wiosną 2004 r. przy okazji trwania Roku Polskiego w Niemczech, Trzaska nawiązuje współpracę z muzykami z Niemiec: perkusistą i elektronikiem Paulem Wirkusem oraz kontrabasistą Johannesem Firschem. Grają dwie trasy po Niemczech.

W kwietniu 2005 roku do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołącza Peter Brotzmann. W ten sposób powstaje North Quartet i płyta ?Malamuth?. Również w 2005 roku, w trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. W kwietniu 2007, w Kopenhadze, odbyła się premiera ich wspólnej płyty ?Volumen?, wydanej przez duńskie wydawnictwo Ninth World Music. W tym samym roku współpracuje z Paulem Wirkusem przy realizacji płyty inspirowanej prozą Andrzeja Stasiuka ?Nacht?.

Maj 2006 roku to data powstania projektu Shofar, z udziałem gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz z perkusisty Macia Morettiego. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce żydowskiejj i współczesnym kreatywnym jazzie. W 2007 roku wychodzi płyta Shofar ?Shofar?.

Jesienią 2006 roku nawiązuje współprace z Joe McPhee oraz Jay Rosenem z którymi nagrywa album ?Intimate conversations? W 2007 roku gra wspólną trasę koncertową z Trio X, a zaraz potem nagrywaja materiał na wspólną płytę pod roboczym tytułem ?Magic?.

W październiku 2007 roku z okazji 80 urodzin Guntera Grassa, tworzy dwunasto osobowa orkiestrę pod nazwą Mikołaj Trzaska Mottlau River Band w składzie Johannes Bauer, Wacław Zimpel, Przemek Dyakowski, Tomasz Ziętek, Kristofer Winckel, Marcin Dymiter, Adam Witkowski, Olo Walicki, Kuba Staruszkiewicz, Michał Goss, Paweł Nowicki z którą wykonuje w kościele Św. Jana w Gdańsku suitę poświęconą pisarzowi.

W listopadzie 2007 roku zostaje zaproszony do międzynarodowego projektu Kena Vandermarka ?Resonanse?, gdzie współpracuje z Timem Daisy, Stevem Swellem, Magnusem Broo, Yurijem Yaremchukiem, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Michaelem Zerangiem oraz Per-Ake Holmlanderem.

W grudniu 2007 roku tworzy kwartet z amerykańskim pianistą Noahem Rosenem, duńskim perkusistą Peterem Ole Jorgensenem i belgijskim kontrabasistą Peterem Jacquemynem ? nagrywają płytę jako Trzaska/Rosen Quartet a także odbywają trasę po Polsce i Ukrainie.
W styczniu 2008 roku nagrywa płytę we trio z Peterem Brotzmannem i Johannesem Bauerem.
Wiosną 2008 roku do duetu z Clementine Gasser dołącza perkusista z Chicago Tentet - Michael Zerang. Grają trasę po Polsce oraz rejestrują materiał na wspólną płytę pod magicznym tytulem Nadir & Mahora.

Wiosną 2008 roku realizuje dwa projekty muzyczne w Wiedniu wspólnie z Clemntine Gasser i Bernhardem Loibner dla Essl Museum oraz z Joachimem Roedeliusem i Clementine Gasser ? Secret Love. Przy okazji zostaje zaproszony do wzięcia udziału w Vienna Improvise Orchestra pod dyrekcją saksofonisty i skrzypka Michaela Fishera.

W czerwcu 2008 Mikołaj powołuje do życia kwartet złożony z klarnetów basowych o nazwie IRCHA, do grupy zaprasza Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Zespół debiutuje na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W październiku 2008 roku trio Trzaska/Gasser/Zerang odbywa międzynarodową trasę, koncertując w Austrii, Niemczech i Polsce. W tym samym czasie Trzaska poznaje australijskiego kontrabasistę Claytona Thomasa z ktorym również koncertuje w Niemczech i Polsce a w poznańskim klubie Dragon rejestrują materiał na płytę.

Pod koniec października 2008 roku odbyło się tourn?e artysty po USA: z Joe McPhee, Dominikiem Duvalem oraz Jayem Rosenem gra kilka koncertów w Nowym Jorku, m.in. w The Living Theater w ramach programu RUCMA series. Następne gra w New Haven, CT w Firehouse, koncert połączony z nagraniem materiału na płytę. W Filadelfii, w International House Philadelphia, w ramach cenionej przez krytyków serii Ars Nova Workshop. Była to trasa promująca płytę ?Intimate Conversation? wydanej przez wytwórnię Not Two.
Druga część trasy to występy Mikołaja Trzaski w Chicago, podczas Umbrella Music Festival ?European Jazz Meets Chicago? okrzykniętego przez krytyków najważniejszym chicagowskim spotkaniem jazzowym. Trzaska wystąpił 5 listopada w Chicago Cultural Center z chicagowskimi gwiazdami jazz-impro ? basistą Kentem Kesslerem i Michaelem Zerangiem. Trasę zakończył koncert w klubie The Hideout w Chicago 8 listopada z gitarzystą Evanem O?Reilly, basistą Christianem Weberem i perkusistą Tomasem Fujiwarą. Ponad to grał z Timem Daisym, Elizabeth Harnik, oraz Taylorem Ho Bynumem.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Trzaska realizuje dawno zaplanowany projekt o nazwie Warsong z Raphaelem Rogińskim na gitarze i Tomakiem Sowińskim na perkusji.

W połowie listopada 2008 roku odbyła się trasa założonego przez Kena Vandermarka - Reed Trio w towarzystwie klarnecisty Wacława Zimpla, zakończona rejestracją materiału na płytę CD i LP. Kilka dni później brytyjski perkusista Mark Sanders, zaprasza Trzaskę do swojego tria, w którym występuje także Peter Friis Nielsen.


Drukuj   E-mail