W moich marzeniach bije burza | PREMIERA

celina plakat 2015 1In meinen Träumen läutet es Sturm

Koncert muzyczno-literacki do tekstów dwóch niemieckich poetek żydowskiego pochodzenia Maschy Kaléko i Lili Grün oraz polskiej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki. Losy każdej z nich były inne. Tylko Mascha Kaléko przeżyła wojnę i spędziła wiele lat na emigracji, Lili Grün zmarła na gruźlicę w obozie pracy na Białorusi, a Zuzanna Ginczanka zginęła w Krakowie. Koncert zaprezentuje Celina Muza (polska wokalistka mieszkająca w Berlinie) & Susanne Folk Trio, w składzie: Susanne Folk (saksofon, klarnet), Benedikt Jahnel (fortepian) i Roland Fidezius (bas). Do wierszy poetek powstała napisana przez artystów nowa muzyka. Po raz pierwszy wiersze poetek przetłumaczono na język polski i niemiecki.
Prapremiera koncertu odbędzie się 12 września 2015 r. o godz. 21:00 w Klubie ŻAK w Gdańsku. Wstęp bezpłatny

Rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Mascha Kaléko - urodziła się jako Golda Malka Aufen, 7 czerwca 1907 roku w Chrzanowie. Zmarła 21 stycznia 1975 roku w Zurychu. Niemiecka żydówka, którą przypisuje się do stylu literackiego tzw. social realismu, odcinającego się od patosu ekspresjonizmu. W 1929 opublikowała drukiem pierwsze wiersze w piśmie „Der Querschnitt”. W styczniu 1933 ukazał się jej „Liryczny zeszyt stenogramów”, który do dzisiaj jest wznawiany. Ponadto artystka pracowała dla radia i kabaretu. Jest najczęściej czytaną poetką niemiecką, obok Else Lasker-Schüler, niestety prawie nieznaną w Polsce.
Lili Grün – właściwie Elisabeth „Lili“ Grün, urodziła się 3 lutego 1904 roku w Wiedniu. Zmarła 1 czerwca 1942 roku na gruźlicę w obozie pracy w miejscowości Maly Trostinez na Białorusi. Poetka i aktorka żydowskiego pochodzenia. W latach dwudziestych ubiegłego wieku występowała w słynnych kabaretach Ernsta Buscha i Hannsa Eislera. W roku 1933 wydała w Wiedniu debiutancką powieść „Serce za burtę”, za którą zdobyła znakomite recenzje. Po niej ukazały się kolejne wydania m.in. „Lonia w małym mieście”. Przez lata jej twórczość była zapomniana. Dopiero w 2009 r. zostały wznowione jej dzieła. W Polsce pisarka jest nieznana.
Zuzanna Ginczanka, właściwie Sara Polina Gincburg, polska poetka pochodzenia żydowskiego. Urodziła się w 1917 roku w Kijowie, zginęła w 1944 w Krakowie. Była uważana za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. W swoich utworach odwoływała się do poetyki Skamandra ("obniżenie tonu", słownictwo potoczne, witalizm) i Leśmiana (liczne neologizmy), a w ostatnich przedwojennych tekstach bliska była katastrofizmowi Czechowicza czy żagarystów. Jej talent nie zdążył w pełni się rozwinąć - Ginczanka zginęła pod koniec drugiej wojny światowej, rozstrzelana w Krakowie.