Szpilki

g1Maja Miro | Maria Ka + Maria Graczyk
Teatralizowany koncert – podróż przez wybrane punkty życia i twórczości Zuzanny Ginczanki
****
Szpilki. Pytanie o „kobiecość”.

W sobotę 12 września serdecznie zapraszamy na premierę do Klubu ŻAK przy Al. Grunwaldzkiej 195/197 o godz. 18:00 na piękny wieczór muzyczny.

Obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zawoalowana tajemnica żeńskiego czynnika przywdziewana w coraz to nowe znaczenia i formy. Ewoluująca, zmieniająca zewnętrzne kształty, przebierana, podporządkowywana kontekstom. Natura, bunt, niezależność, wołanie o miłość.


„Szpilki” to również tytuł czasopisma, z którym w 1936 r. rozpoczęła współpracę, 19-letnia wówczas, Zuzanna Ginczanka. Ta poetka żydowskiego pochodzenia zostawiła po sobie pokaźny zbiór wierszy inspirowanych tym, co stanowiło na danym etapie naturalny kontekst jej życia.
Trio Maja Miro | Maria Ka + Maria Graczyk interpretuje wiersze poetki kilkadziesiąt lat po ich powstaniu, nadając im nowe konteksty, muzyczne znaczenia i sens osadzony we współczesnym kobiecym doświadczeniu. Koncert złożony jest z trzech części, stanowiących symboliczne odniesienie do trzech okresów życia Zuzanny – spójnego z rytmem natury czasu spędzonego w wołyńskim Równem, pobytu i obecności na męskich salonach literackich Warszawy oraz, schyłkowego, wojennego okresu spędzonego w Krakowie. W trakcie koncertu można usłyszeć fragmenty poezji Ginczanki śpiewane i mówione w j. polskim i, przetłumaczone specjalnie na tę okoliczność, wiersze poetki w j. jidysz. Ich kontekst stanowi muzyka – wolna, nieskrępowana, momentami szamańska, niekiedy punkowa, czasami bardziej klasyczna, innym razem eksperymentalna. Płynąca, fluktuująca, drgająca żywotnością i kobiecą energią. Dokładnie tak samo – naprzemiennie, mocno i delikatnie - jak życie zastrzelonej przez Niemców w krakowskim więzieniu 27-letniej Zuzanny.

Skład:
Maria Ka - Kawska: śpiew, recytacja, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, looper, ruch

Maja Miro-Wiśniewska: flet barokowy i współczesny, futujara, elektronika, głos
Maria Graczyk: bębny - djembe, dunumba, sangban, kenkeni, djabare, misy tybetańskie, dzwonki koshi, głos
Mieszkanki Gdańska: głosy z offu
Scenariusz i koncept: Maria Ka - Kawska
Reżyseria: Marek Brand i Maria Ka – Kawska
Scenografia: Anna Molga


Drukuj   E-mail