"Król przez jedną noc" monodram Olka Mincera

„Na początku XVI wieku mieszkał w Padwie pewien rabin. Nazywał się Szmuel Jehuda Katzenellenbogen i choć nie miał włosko brzmiącego nazwiska to był rektorem aż dwóch talmudycznych uczelni, w Padwie i Wenecji, cieszył się w obydwu miastach wielkim szacunkiem, zarówno wśród Żydów, jak i nie Żydów. Chodziło z pewnością o kogoś otwartego do ludzi i inteligentnego. Oto historia, która go dotyczy; opowieść wydaje się mieć potwierdzenie w dokumentach z epoki.”


Tak zaczyna się jedno z ponad stu krótkich opowiadań, o tematyce żydowskiej, zebranych w jednym tomie napisanych przez Laurę Quercioli-Mincer, chodzi w nim o Saula Wahla, legendarnego „króla”, doradcy Stefana Batorego.
Nasza teatralna miniatura składa się z sześciu opowiadań, które jak sześć ramion gwiazdy Dawida, pokazuje tyleż różnych postaci ze świata Żydów Polski i Włoch. Oprócz o Wahlu jest również, między innymi, o mickiewiczowskich legionach żydowskich i o cadyku Alterze. Wszystko zgodnie ze starą żydowską tradycją, gdzie prawda przeplata się z legendą, śmiech ze łzami a słowo z muzyką.
Na scenie - Olek Mincer, aktor uformowany na deskach warszawskiego Teatru Żydowskiego, od lat pracujący na pograniczu trzech kultur: żydowskiej, polskiej i włoskiej.
Autorka tekstu obraca się dokładnie w tym samym obszarze kulturowym - Laura Quercioli-Mincer, profesor Literatury Polskiej na Uniwersytecie w Genui i autorka licznych publikacji o tematyce polsko-żydowskiej.

Więcej o Olku Mincerze


Drukuj   E-mail