NIREN(SZTAJN)SKA | spektakl/ koncert

nirenskaKIEDY: 8-09-2019

GDZIE: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

START:  16:00

 NIRENSZTAJNSKA

Spektakl / koncert inspirowany historią artystki Poli Nireńskiej (Nirensztajn), komentowaną twórczością współczesnych poetek piszących w języku jidysz.

Pola Nireńska - wybitna choreografka i tancerka, studentka wizjonerskiej Mary Wigman, naznaczona trudnym losem, wielkim poczuciem piękna i niespełnienia. "W Niemczech karierę zrujnował jej Hitler, w Polsce - antysemityzm, we Włoszech - Mussolini, w Anglii - wojna, a w Stanach udaremnił ją już wiek".

Agafia Wieliczko / choreografia, taniec, recytacja
Maja Miro-Wiśniewska / muzyka, flety
Zbigniew Chojnacki / muzyka, akordeon, elektronika

Przygotowywana choreografia łączy w sobie wiele płaszczyzn, których punktem stycznym jest dialog ruchu z muzyką i poezją pisaną przez kobiety. Zarówno choreografia, jak i muzyka opierają się na technikach ekspresyjnej improwizacji i sztuce eksperymentalnej, nawiązując do awangardy. Dynamiczny, emocjonalny taniec w technikach modern, tańca fizycznego oraz klasycznego, przepleciony ze słowem i ekspresyjnie wykonywaną muzyką zaciera role sceniczne - widz zaczyna "słuchać" tancerza i "widzieć" muzyka. Podejmujemy tym samym ważny dla Nireńskiej temat - obecności w sztuce artystów samych w sobie i widocznej obecności ich emocji.

Ten performatywny styl pracy artystów podczas tworzenia spektaklu łączyć będzie historię życia i twórczości Poli Nireńskiej ze współczesną wrażliwością poetek, spajając te tematy ich zakorzenieniem w kulturze żydowskiej. Poezja i taniec dodają sobie wzajemnie przestrzeni w odbiorze.


Drukuj   E-mail