(Nie)zwykłe malarstwo Erny Rosenstein | Michał Bolka | wykład

RosenstainKIEDY: 8-09-2019

GDZIE: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

START: 15:00

Zapraszamy na wykład Michała Bolki o (nie)zwykłym malarstwie Erny Rosenstein. Przez wiele lat działalność artystyczna Erny Rosenstein pozostawała w cieniu wielkich mistrzów polskiej sztuki powojennej. Artystka, związana z kręgiem Tadeusza Kantora i Grupy Krakowskiej oraz warszawską galerią Krzywe Koło, wypracowała swój własny styl malarski. Nawiązując do surrealizmu i malarstwa materii, stworzyła trudny do jednoznacznego sklasyfikowania język artystyczny, oparty na mieszaniu i łączeniu różnych stylistyk, tendencji i kierunków. Dodatkowo, silny wpływ na malarstwo artystki miało życie pełne tragicznych wydarzeń.

Urodziła się we Lwowie w żydowskiej rodzinie. To tam przeżyła I wojnę światową, po czym rozpoczęła studia w Wiedniu a kontynuowała je na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Czas II wojny światowej spędziła z rodzicami w getcie lwowskim, z którego udało jej się uciec w 1942 roku. Po wojnie osiadła w Warszawie, gdzie tworzyła aż do śmierci w 2004 roku.
Wykład ma na celu przybliżenie zarówno bogatego życia Erny Rosenstein, jak i jej niepowtarzalnego malarstwa. Działalność artystyczna Rosenstein, której elementami charakterystycznymi są formy organiczne połączone z przedmiotami z życia codziennego, stanowi z pewnością niepowtarzalne zjawisko w polskiej sztuce powojennej.


Drukuj   E-mail