Warsztaty antydyskryminacyjne | 25-26.09

plakatSerdecznie zapraszamy osoby zajmujące się edukacją, prawami człowieka, stawiające na swój osobisty rozwój na:
Warsztaty antydyskryminacyjne

25–26 września 2021 r. godziny 10.00–18.00 (sobota-niedziela) - miejsce wskażemy po potwierdzeniu zapisu.

Obecność możliwa tylko w całości warsztatów.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Aby się zapisać, prześlij wypełnioną ankietę (kliknij i pobierz)


W ramach warsztatów omówimy kwestie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Przyjrzymy się stereotypom dotyczącym różnych narodowości, grup społecznych, płci, tożsamości psychoseksualnej i innych „grup mniejszościowych”.  Z racji pokazania zjawiska antysemityzmu i nawiązań do Holocaustu w programie znajdzie się też Piramida Gordona Allporta. Zaproponowane ćwiczenia pozwolą na odczucie, w kontrolowanych warunkach, dyskryminacji oraz poznanie mechanizmów ją wywołujących. Poznamy i przećwiczymy sposoby reagowania na dyskryminację, modele asertywności i język wrażliwy.

Warsztaty antydyskryminacyjne polecane są osobom zajmującym się edukacją i prawami człowieka. Często są częścią studiów psychologicznych lub innych nauk społecznych. Warsztaty zainteresują też osoby, które interesuje rozwój osobisty, i takie, które są, lub chcą działać w zakresie praw człowieka.

Zaleca się co około dwa lata powtarzanie udziału w warsztatach antydyskryminacyjnych.

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.

Zagadnienia:

Tożsamość, cechy prawnie chronione, przesłanki dyskryminacji

Stereotypy (stereotypy „pozytywne” i „negatywne”, autostereotypizacja, zagrożenie stereotypem)

Uprzedzenia

Dyskryminacja

Powstawanie mechanizmów wykluczenia

Piramida Gordona Allporta

Przeciwdziałanie dyskryminacji, mowa ciała, spójny komunikat, model asertywnej odpowiedzi, komunikacja, ćwiczenie informacji zwrotnej, język wrażliwy, ćwiczenia dramowe

Zasoby do podejmowania działań antydyskryminacyjnych

 

Ilośc miejsc: 12-16

 

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

autorka plakatu: Natasha Panko

 

Osoba prowadząca:
Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka. Wyspecjalizowana w warsztatach antydyskryminacyjnych oraz antydyskryminacyjnych w metodologii Anti-Bias. Facylitatorka pracująca metodą doceniającą.

Absolwentka Wiedzy o kulturze i trzech dyplomowanych szkół trenerskich wyspecjalizowanych w prawach człowieka: Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji – poziom zaawansowany, w Warszawie, Akademii Treningu WenDo (Fundacja Autonomia, Kraków). Certyfikowana trenerka WenDo (Fundacja Autonomia, Kraków). Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Realizuje kilkaset godzin szkoleń równościowych rocznie.

Więcej informacji: www.warsztatyrownosciowe.pl