Academia Musica Judaica V | Godzina w raju

AMJKIEDY: 5 września (niedziela)

GDZIE: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

START: 19:00

Motywem przewodnim tegorocznej V edycji warsztatów AMJ jest uniwersalne dążenie człowieka do zatrzymania poczucia doskonałości i piękna. Takim wartościowym, ponadczasowym doświadczeniem musiały być doznania towarzyszące słuchaniu tradycyjnych muzyków żydowskich. Szukano więc sposobów na zachowanie tej cząstki „dźwiękowego raju” w czasach, gdy możliwość dokonania nagrań nie była jeszcze powszechnie dostępna. Przygotowane utwory to improwizowane interpretacje tradycyjnych melodii z manuskryptu ślubnego Avrahama-Yehoshuy Makonovetsky'ego i zapisów Susmana Kiselgofa. Makonovetsky był skrzypkiem – klezmerem, który przekazał muzykologom wiele tradycyjnej muzyki. Kiselgof był badaczem i kolekcjonerem tradycyjnej muzyki żydowskiej – prowadził wyprawy o charakterze etnomuzykologicznym na terenie Rosji. Zebrał ponad 2000 melodii.

Ponadto przygotowano kameralne kompozycje klasyczne inspirowane tradycją żydowską oraz utwory oryginalne kompozytorów żydowskich – Josepha Achrona (1886-1943) i Joachima Stutschewsky’ego, a także Michele Manganiego, współczesnego włoskiego kompozytora i klarnecisty o światowej karierze. Opiekę artystyczną i koordynację nad tegoroczną edycją AMJ sprawowały Maja Miro-Wiśniewska oraz Dominika Glapiak-Piłasiewicz, a utwory wykonają studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W ramach Festiwalu powstała również płyta, na której bedzie można odsłuchać utwory przygotowane w ramach warsztataów - jest to nasza IV edycja płyty Academia Musica Judaica.