Majne Hent | PREMIERA | Maja Miro & Patrycja Betley

MAJNE HENTKIEDY: 3 września 2021 (piątek)

GDZIE: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

START: 18:00
PREMIERA! Autorski, eksperymentalny brzmieniowo koncert duetu, skomponowany do wierszy poetek jidysz.
"Majne hent" w jidysz: "moje dłonie": w judaizmie silnie akcentowana jest rola kobiecych rąk, co ma związek z jego patriarchalnym porządkiem. W wypełnianiu jednej z 3 kobiecych micw (przykazań) również ważną rolę odgrywają dłonie, które wykonują określone gesty przy błogosławieństwie świec zapalanych na początek szabatu. Bardzo istotny jest także gest unoszenia rąk nad głowę.


W twórczości poetek jidysz przełamane zostaje to tradycyjne spojrzenie: odkryte dłonie się symbolem rewolucji obyczajowej, swobody, wolnej miłości, pojawia się tu także wątek poczucia winy wobec przodkiń, które przez wieki strzegły fundamentów kobiecej żydowskości. Materia muzyczna koncertu wykorzystuje wirtuozowskie możliwości techniczne wykonawczyń w grze na instrumentach akustycznych, łącząc je z onirycznymi, a czasem z radykalnymi warstwami elektronicznymi, sytuując całość na granicach avant-folku.

Na koncert zapraszają: Maja Miro (drewniane flety poprzeczne, flet współczesny, flet prosty basowy, elektronika) i Patrycja Betley (hang, udu, cajón, bodhran, frame drum, doira, daff, elektronika)

W ścieżce elektronicznej gościnnie Laure Sabiak (BlauBird; głos)

 

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz American Jewish Joint Distribution Committee


Drukuj   E-mail