SZTETL - architektura nieoczywistości - wykłady

sztetl PIONNie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek,
W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy.
Próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek,
I śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy.

Elegia miasteczek żydowskich

Antoni Słonimski

SZTETL - architektura nieoczywistości

Istotnie, „żydowskie miasteczka” z całą swoją specyfiką kulturową i unikalnym aromatem duchowości zniknęły z krajobrazu Polski. Pomimo tej nieobecności, wciąż jednak trwają. a to w pamięci, w nieokreślonej przestrzeni tego, co minione, to znów odradzają się na wszystkich płaszczyznach żydowskiego trwania w świecie. Bo „sztetl”, który literalnie oznacza „miasteczko”, posiada niezwykle szerokie pole semantyczne. Sztetl to specyficzna przestrzeń duchowa i mentalna, przestrzeń spotkania, wymiany myśli i, przede wszystkim, miejsce życia według norm kulturowych, obyczajów i tradycji religijnych wypracowanych przez setki lat. Sztetl był całym światem, a jednocześnie, cały świat jest sztetlem. Sztetl to oaza, chwilowe wytchnienie dla nomadycznego narodu, przemierzającego przestrzeń i czas historii. Sztetl to dowolne miejsce we wszechświecie, do którego dotrze grupka Żydów i zatrzyma się na chwilę. Sztetl jest zawsze trochę prowizoryczny, nawet jeśli ta chwila miałaby trwać dziesiątki czy setki lat.

Projekt „SZTETL - architektura nieoczywistości” to z jednej strony magiczna podróż w czasie i próba dotknięcia minionej teraźniejszości, a jednocześnie próba poznania żydowskiej teraźniejszości przez pryzmat minionej, dramatycznie przerwanej przyszłości.Zajęcia będą składały się trzech części: teoretycznej, praktycznej i wieńczącego projekt finału.

W części teoretycznej uczestniczki i uczestnicy, w trakcie serii wykładów zapoznają się ze specyfiką sztetla, jego tkanką miejską, instytucjami, urządzeniami społecznymi i religijnymi tworzącymi życiową przestrzeń. W trakcie zajęć poznamy tajemnice żydowskiej kuchni, posłuchamy żydowskiej muzyki, odwiedzimy gdańską synagogę, by ostatecznie przystąpić do części praktycznej - działania plastycznego.
Będzie nią budowanie-rekonstrukcja żydowskiego miasteczka, w bardzo oryginalnej formie i technice plastycznej.

Na koniec zaprosimy Państwa na wernisaż, który odbędzie się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA we wrześniu. Wystawa będzie dostępna w Gdańskiej Szkole Artystycznej przez miesiąc od Festiwalu.

Wykłady – prowadzenie: Jakub Skrzypczak (otwarte, obowiązują przepisy sanitarne)

Warsztaty plastyczne – prowadzenie: Marzena Gawrysiak (pop up book), Paweł Król (grafika) (obowiązują zapisy)

Realizacja w ramach cyklicznego projektu „Motywy żydowskie w sztuce współczesnej” podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz American Jewish Joint Distributtion Committee

TERMINY (uczestnictwo bezpłatne)

Wykłady (otwarte dla wszystkich chętnych) – zbieramy dane osobowe uczestników w celu wykazania ewentualnych informacji dla Sanepidu

Manhattan, al. Grunwaldzka 82, poziom 4, taras lub w przypadku niepogody poziom 2, Gdańska Szkoła Artystyczna

3 lipca godz. 17.00 – wykład 1 - Funkcja i znaczenie "kahału" jako żydowskiego socius. Gmina żydowska jako „państwo” opiekuńcze. Rys historyczny

5 lipca godz. 15.30 – wykład 2 - Instytucje religijne w przedwojennym sztetlu: cheder, jesziwa, mykwa, synagoga

5 lipca godz. 17.00 – wykład 3 - Sny i marzenia - ucieczka ze sztetlu

10 lipca godz. 17.30 - wykład 4 - Synagoga i bet ha-misrasz. Miejsce modlitwy, czytelnia i uczelnia


Drukuj   E-mail