banner zblizenia2016

Maja Miro Wiśniewska i Teatr Barnaby „Szczęśliwe miasteczko” | 10.09.2016

miasteczko„Szczęśliwe Miasteczko” to spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, którego scenariusz został oparty o tradycyjne historie kultury żydowskiej Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to muzyczne przedstawienie lalkowe z udziałem jednego aktora i jednego muzyka, wykonującego muzykę na żywo.
    Kultura żydowska może być nazwana kulturą muzyki i słowa – oba te media mają ogromne znaczenie dla ekspresji jej wartości i pielęgnowania tradycji. Jednym z bardzo ważnych tematów opowieści żydowskich jest polskie miasto Chełm, w którym społeczność żydowska obecna była od XIV wieku. W wielu historiach jest ono synonimem wyobrażonego miejsca na świecie, w którym żyją ludzie pozornie niezbyt mądrzy i nierozgarnięci, ale bardzo szczęśliwi. Historie te stały się między innymi kanwą dla „Opowiadań dla Dzieci” Issaca Bashevisa Singera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzięki któremu tradycja i kultura żydowska w barwnej formie zachowana została do dziś.

Są one także adaptowane dla dzieci przez autorów piszących w języku angielskim i niemieckim. Swoista naiwność wyimaginowanych mieszkańców tego żydowskiego miasteczka pozwala przeżywać im barwne, a zarazem abstrakcyjne przygody, które stanowią istotny element żydowskiego dziedzictwa przekazywanego w opowieściach. Wiele z tych historii ma swój walor nie tylko w pełnym humoru przedstawieniu niespotykanych konsekwencji decyzji podejmowanych przez mieszkańców miasteczka, ale także w pochwale uniwersalnych wartości, takich jak potrzeba dobra, przyjaźni i radości w codziennym życiu. Przekaz jest na tyle uniwersalny,  że historia odrywa się od geograficznego źródła na mapie i staje się tytułowym „szczęśliwym miasteczkiem” żydowskim, z rabinem, synagogą, kupcem, krawcem itp. - które mogłoby istnieć wszędzie – także w dawnym Gdańsku.

Opieka reżyserska: Marek Brand
Lalki, gra aktorska: Marcin Marzec
Scenariusz, muzyka, koncepcja: Maja Miro-Wiśniewska
Scenografia: Jakub Skrzypczak

Produkcja spektaklu zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Pomorskiego         Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9

 

Organizator

fundacja zblizenia logo www 


Projekt został dofinansowany ze środków

gdansk logos


Partnerzy

   Gato logo  Citymeble  LOGOGMINY  Karta do kultury biellogo oskar czarne    esplndidos znak RGB L


Patroni medialni